Výlet na Čapkovu Strž

Eva Střížovská 5 2002 MČK česky

16. května dopoledne jsme si vyšli na výlet do Čapkovy Strže, do jeho památníku. Ze 13 přihlášených nakonec bylo jen deset, ale zdá se, že to bylo akorát.  Polovinu příchozích tvořili členové MČK  (Eva Střížovská - Dobříš, Marie Kužílková - Choceň, Anna Bašič - Sarajevo a Kosoř,  Dagmar Brabencová – Švédsko, Libanon, Praha) , další půlku k mé radosti mí spolužáci (Zuzana Jindrová, Jana Litošová s manželem, Miloš Beran, Zdeněk Trnka (USA) , Mirena Fialová.

Byli jsme přivítáni moc milou paní Poslušnou, průvodkyní, která dovedla otázkami na tělo rozlišovat mezi asi také desetičlennou skupinou studentů a nás, seniorů. Takže kromě toho, že to bylo poučné, občas jsme se od srdce zasmáli. Památník je velice vkusně upraven a naplněn fotografiemi, nahrávkami, informacemi o bratrech Josefu a Karlu Čapkovými, o Olze Schenflugové, Karlově manželce a o Ferdinandu Peroutkovi, který tu velmi často a rád pobýval.

Dozvěděli jsme se mj., že budovy ve Strži, které dostali manželé Čapkovi jakoby svatebním darem od pana  Palivce, si museli vlastně zaplatit a zrenovovat.

Bylo nám připomenuto, že Karel Čapek byl náruživým zahradníkem i zedníkem, když bylo třeba. Z částečné tovární ruiny, čímž budovy na Strži byly, vytvořil krásné sídlo, které někteří označovali za zámeček. Prohlídka končila uměleckým filmem o Čapkově životě.

Mnozí z nás usoudili, že se sem ještě navrátí, že to stojí za výlet.

Obtěžkáni nádhernými, leč i smutnými myšlenkami nám bylo třeba vyrovnat mysl i tělo po stravě duchovní i stravou jinou.  Té se nám dostalo ve známé restauraci Prachanda v Dobříši a kávičku, zmrzlinu a jiné pochutiny jsme pak radostně konzumovali pod slunečníkem v areálu dobříšského zámku .  A asi proto, že naše materiální touhy byly naplněny, se rozhořely zajímavé rozhovory duchovního až téměř mýtického rázu.

Hezký výlet a krásné setkání!

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012