Stalo se v březnu 2017... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 4 2017 Aktuality česky

 

Ve stínu úmrtí tří významných osobností - aniž bych si troufla porovnávat kardinála Miloslava Vlka, herečku Helenu Štáchovou a zpěvačku Věru Špinarovou  (všem jsme věnovali samostatný nekrolog) - jsem zjistila, jak bezvýznamnými osobami (ne osobnostmi!) jsou naši politici. Jedině snad, že by Zeman mohl mluvit Spejbla...

 

X Nastala druhá vlna evidence tržeb (EET) a s ní opět prudká diskuze o tom, zda má smysl. Otázka však zní jinak: má smysl platit státu daně? O tom jistě nikdo nepochybuje a kecy, že se odbavení jednoho zákazníka prodlouží o vteřinu (!!) a proto klesnou tržby, jsou na úrovni žvástů v hospodě IV. cenové skupiny. Howg!

 

X Miloš Zeman oznámil, že bude kandidovat na prezidenta. Ode mne bez komentáře.

 

X Po čtrnácti měsících se vrátil domů Petr Jašek, který jel na humanitární misi do Súdánu. Organizace Hlas mučedníků monitoruje pronásledování křesťanů ve světě. Jašek místo 4 dnů pobyl v této zemi čtrnáct měsíců a ve vězení byl vystaven šikaně i mučení. Byl původně odsouzen za špionáž a protistátní činnost na dvacet let, po jednání s ČR byl osvobozen.

 

X Novým velvyslancem v USA se stal šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček. Bude však i nadále poradcem prezidenta Zemana.

 

X Českem projel americko-anglický konvoj (125 vozidel a 550 lidí). Mířil do Polska, kde v rámci NATO posílí bezpečnost jeho hranice.

 

X Česká Akademie věd má novou šéfku: profesorku Evu Zažímalovou (experimentální botanika). Její předchůdce Jiří Drahoš se rozhodl kandidovat na prezidenta a podporoval jej i kardinál Vlk.

 

X Gotický obraz Madona z Veveří patří církvi, rozhodl pražský městský soud. Odmítl tak odvolání Národní galerie, která zpochybnila zákon o církevních restitucích, protože obraz byl ve vlastnictví státu už před II. světovou válkou.

 

X Syn Ladislava Smoljaka Filip chce ochotníkům uvolnit práva na uvedení her Divadla Járy Cimrmana. Dosud mohou každou hru uvést jen třikrát, i když ji zkoušejí třeba rok. Další držitelé autorských práv (ostatních sedm osmin) jsou proti, „aby nebylo přecimrmanováno“, jak prohlásil Zdeněk Svěrák.

 

X V Ostravě zahájilo činnost divadlo Mír. V budově dřív bývalo kino, pak vietnamská tržnice a teď se v ní má hrát „lehčí žánr“, slibuje majitel a herec Albert Čuba.

 

X Katolická církev v Česku začala proškolovat faráře, jak bojovat proti vlivu pornografie na internetu. Podle její studie může sledování porna za spoustu duševních nemocí a rozvodovost. „Svazuje člověka a vzdaluje od skutečného chápání světa“ řekl plzeňský biskup Tomáš Holub.

 

X Film Masaryk, který získal dvanáct Českých lvů, byl v posledních dnech nejnavštěvovanějším filmem (93 tisíc diváků za první víkend promítání). Pořád ale nedohnal Anděla Páně 2 (188 tisíc diváků za první víkend).

 

X Zemřel tanečník a pedagog Vladimír Vašut (86), který spolu s Pavlem Šmokem a Lubošem Ogounem založil v roce 1964 Pražský komorní balet. To byl první krok českého baletu k světové modernosti.

 

A dobrá zpráva na konec: neslavili jsme MDŽ! Ani v pražských ulicích nebyly k vidění ženy, které by kráčely ze zaměstnání s dvěma nákupními taškami a kytkou zavadlých tulipánů. Úctu a lásku nelze vymoci tím, že 8. března ženské osazenstvo kanceláří od rána připravuje mísy chlebíčků a leští sklenky pro své mužské kolegy. Pamatujete? Taky jsme dostávaly bonboniéry, balíček utěrek nebo knížku o těžkém osudu žen v kapitalismu. Týý vado! Mou nejmilejší vzpomínkou je jeden takový mejdánek, kdy těžkotonážní kolega usnul nezavřený na dámském záchodě a ostatní chlapi jej vylamovali ven. Šetrně ho uložili pod psací stůl a pod hlavu mu dali scénář o životě tygrů na Altaji. Abych klukům nekřivdila: naše sekretářka místo domů jela k podolské plovárně.

 

 

Přeji vám hodně sluníčka a dobrou náladu, i když kolem nás bude v dubnu jistě rušno!

Venda Šebrlová

Kresba Alena Klímová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012