Stále živý Bedřich Smetana

Stále živý Bedřich Smetana
Na měsíc březen připadá výročí narození Bedřicha Smetany jednoho z největších českých skladatelů. V roce 1824 se v Litomyšli narodil jeden z nejvýznamnějších českých skladatelů, jehož tvorba je navždy spjata s budováním české hudební kultury. Jeho talent a vliv na kulturní dění českého národa byl tak veliký, že se navždy zapsal do dějin. Na počest jeho životního díla se každoročně v Praze koná hudební festival Pražské jaro.
Bedřich se na přání svého otce věnoval hudbě a od čtyř let se začal věnovat hře na housle a klavír. Po maturitě na gymnáziu v Plzni odešel do Prahy, kde studoval kompozici a živil se jako učitel. V roce 1848 si založil vlastní soukromou hudební školu. Několik let působil také ve Švédsku, kde získal místo sbormistra, klavíristy a učitele hudby. Po návratu do Prahy marně usiloval o získání místa ředitele pražské konzervatoře a v soukromí se často trápil finančními problémy. První velký úspěch na sebe však nenechal dlouho čekat a v roce 1866 po uvedení opery Braniboři v Čechách, získal cenu za nejlepší českou operu. Největší úspěch však přišel později, po uvedení opery Prodaná nevěsta, která měla premiéru roku 1866 v Prozatímním divadle. Díky tomuto úspěchu také Smetana získal místo kapelníka orchestru divadla.
V roce 1868 měla v Novoměstském divadle u příležitosti položení základního kamene Národního divadla premiéru opera Dalibor. V létě 1874 přestal Smetana slyšet na jedno ucho a později ohluchl úplně. Navzdory těžké nemoci však zkomponoval další opery – Hubička, Tajemství a Čertova stěna. Smetanův stav se však časem natolik zhoršil, že byl v dubnu 1884 převezen do Prahy, kde také v ústavu pro duševně choré 12. května téhož roku zemřel. Slavný skladatel leží pochovaný na pražském Vyšehradě, jeho opery však stále patří k těm nejvíce oblíbeným a jsou stálicí na repertoáru Národního divadla. Jako odkaz životního díla Bedřicha Smetany vznikl v roce 1946 Mezinárodní hudební festival Pražské jaro, který se poprvé uskutečnil pod záštitou prezidenta Edvarda Beneše při příležitosti padesátého výročí založení České filharmonie. Od roku 1952 je festival Pražské jaro zahajován cyklem symfonických básní Má vlast Bedřich Smetany a uzavírán 9. symfonií S ódou na radost od L. van Beethovena. Součástí Pražského jara je i Interpretační soutěž, která je věnována mladým a talentovaným interpretům.
Anna Sobotková
(obrázek: Bedřich Smetana)
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad