Kašpárek pro Helenku

Helena Štáchová opustila Máničku
Byla slavná - ale málokdo z diváků ji poznal osobně. Byla vtipná a měla příjemný hlas, její Mánička však pištěla a vynikala ve slovních potyčkách s Hurvínkem. Taky její bábinka se Spejblem do diskuzí zasahovali. Obě ženské postavičky mluvila Helena Štáchová.
Její tatínek byl inženýr a hrál na violu, maminka byla profesorkou - kreslila a psala literární scénáře. Helena sice udělala přijímačky na Pedagogickou fakultu, ale nenastoupila na ni a šla raději dělat elévku v Divadle Spejbla a Hurvínka. Stálé angažmá získala až jako absolventka DAMU ve 22 letech.
Od roku 1967 „hrála“ Máničku a v roce 1971 se holčičce „narodila“ bábinka. Takže na jevišti už byly (se Spejblem) čtyři figury a s těmi se daly vymýšlet mnohé příběhy. Divadlo jezdilo po světě a Miloš Kirschnet zavedl pravidlo, že loutky mluvily řečí hostitelské země. Takže uhlídat cizojazyčný text a hlasovou modulaci bylo náročné.
Jak byla Helena Štáchová úspěšná v profesi, v osobním životě měla často smůlu. Zamilovala se do ženatého muže a dlouho na něj čekala. Měla těžkou bouračku a mnohokrát ležela na operačním sále plastických chirurgů. Po smrti Miloše Kirschnera se stala ředitelkou divadla, kde začaly pracovat i její děti (Denisa jako dramaturgyně a Miloš jako režisér). V roce 2016 oslavil Hurvínek 90. narozeniny a stal se čestným členem Herecké asociace. Pak se Heleně Štáchové vrátila nevyléčitelná rakovina. Ve strašnickém krematoriu se s ní budou loučit nejen kolegové a návštěvníci divadla S a H. Jistě ji na poslední cestě doprovodí i její dřevění přátelé.
Venda Šebrlová
Zemřela 22. Března 2017, pohřeb bude ve Velké obřadní síni na Olšanech 30. Března.
Obrázek Kašpárka Vladimír Pechar
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad