Slovo vydavatelky - Jedno z nejtěžších

Včera bylo svatého Václava. Užívali jsme si volna při při novém státním svátku, který poslanci před časem schválili. Většina obyvatel Prahy úprkem do lesů, kde se oddala houbovým orgiím. "Prosím vás, paní, nevíte, kde je nějaký les, jede tam tenhle autobus?" ptaly se mne dvě mladé dívky s košíky v rukou, když jsem čekala na ten svůj do Slap.
Ano, rostou, rostou a to v množství více než velkém, vyjádřeno rétorikou našich zákonodárců, viz jejich zákon o drogách, kde mluví o množství větším než malém.
I já teď sedím obklopená hříbky, kozáky, masáky, holubinkami, ryzci a dalšími lahůdkami našich lesů a kochám se pohledem na hnědé hlavičky a bílé nožky. Chápu se nože a čistím, krájím, vařím, zavařuji. Připomínám si dva nové roztomilé příspěvky o houbaření (jeden z Belgie, jeden z Holandska), které jsem zařadila do tohoto čísla a ještě stále nevím, jestli je vhodné je tisknout, když...
A pak usedám s blokem a propiskou před chatičku pod veliký smrk a píšu doslova na koleně jeden ze všech nejtěžších úvodníků, které jsem kdy napsala.
Ačkoliv se stává, že Český dialog vyjde opožděně, tentokrát vyjde se zpožděním, jaké tu ještě nebylo. Oficiální uzávěrka čísla je vždy koncem měsíce, neoficiální se ještě týden či déle protahuje spolu se zlomem a českými i anglickými korekturami. Tentokrát se "protahovalo" do 11. září. Do dne, kdy zlo na sebe vzalo podobu zmanipulovaných jedinců, kteří unesli čtyři letadla, zbořili největší dominantu New Yorku a zavraždili na tisíce nevinných lidí. Do dne, jak už bylo od té doby mnohokrát řečeno, už nikdy nebude svět jako předtím.
Nejprve jsem byla šokována, tak jako téměř každý. Nechtěla jsem věřit. Je to zlý sen, z kterého se probudím... Pak jsem pocítila bolest v srdci a smutek v duši. Další dny jsem se probouzela s pláčem. Sama jsem do té doby nevěděla, jak moc mám ráda to "hlavní město světa". Spoluprožívala jsem na dálku pocity Američanů, jejich patriotismus i rozhodnutí potrestat zločince.
Mezitím jsem přemýšlela co s příštím, téměř hotovým číslem. Ponechat, tak jak je, celé předělat jinak... Vždyť tam mám např. mírumilovnou vzpomínku na své toulky New Yorkem, to se teď přece nehodí... Mám tam úvodník o tom, jak mi jedna dáma na vysokém postu ukradla nápad a desetiletý zavedený projekt, nechala jej okopírovat a za státní peníze jej nechává tvořit podivnou firmou, v níž prý figuruje její manžel, bývalý agent StB. A že si to nenechávám líbit, protože KDO ZLU NEODPORUJE, TEN MU NAPOMÁHÁ.
A pak jsem se rozhodla takto: Úvodník o zlodějce nápadů klidně počká. "Moji" Ameriku tam na just nechám, vždyt i tam si lidé připomínají, jaká byla "před tím" a její všeliké krásy a hodnoty. A pokud bude místo, budou tam i "houby".
Jen jsem stále nevěděla, jaké články mám zařadit k té tragédii na Mannhattanu, ve Washingtonu a Pensylvánii. Vždyť, až toto číslo vyjde, celý svět už mezitím má přečteny všechny noviny a shlédnuty stovky hodin u televize s tímto tematem. Ale pak mi začaly přicházet zprávy a názory od čtenářů.
Nejprve přišla Petice pro mír. Rozeslala jsem ji mnohým svým čtenářům e-mailem a to bez jakéhokoliv komentáře. Některým to nedalo a odpověděli. A tak vznikly tiskové strany, které se vyjadřují k dnešní těžké situaci ústy svých čtenářů. Je to samozřejmě jen malá ukázka postojů, ale jsou to myšlenky upřímné a jasné.
Věřím, vážení čtenáři,
že prominete určitou neuspořádanost tohoto čísla, způsobenou mimořádnou situací a také to velké zpoždění vydání čísla.
Děkuji Vám předem za pochopení.
Eva Střížovská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad