MOSER - PŘÍBĚH KŘIŠŤÁLU

MOSER
PŘÍBĚH KŘIŠŤÁLU
Společnost Moser se představuje v Obecním domě v Praze. Výstava proslulé značky je připomínkou sto šedesátiletého výročí od jejího založení. Unikátní kolekce křišťálových skvostů, inspirovaných bohatou historií i barvitou současností, je stvrzením kontinuity výroby a zručnosti mnoha generací.
Značka
Příběh dnes respektované značky Moser se začal psát díky snu a odvaze talentovaného rytce a obchodníka Ludwiga Mosera. Roku 1857 si zřídil ryteckou dílnu a obchod sklem v centru města Karlovy Vary, poblíž Tržní kolonády. Ve svých necelých čtyřiadvaceti letech tak položil základy výroby světově proslulého křišťálu, který dodnes nese jeho jméno. Založení stejnojmenné sklárny v bezprostřední blízkosti centra světoznámých lázní, navštěvovaných zámožnou klientelou včetně panovnických rodin, předurčilo zaměření výrobků na zámožné a náročné vrstvy obyvatel. Luxusní nápojové sety a dekorativní díla s malovanými historizujícími motivy, unikátními rytinami a rytými secesními rostlinnými dekory či zlacenými africkými výjevy si záhy získaly velký obdiv a úctu. Sklárnám přinesly slávu a světové renomé. Výjimečnými osobnostmi celého světa je proto Moser vyhledáván dodnes. Na domácí půdě je vnímán jako nejluxusnější česká značka.
Místo
Jednou z nejkrásnějších secesních budov střední Evropy je Obecní dům, postavený v letech 1904 - 1912 v centru Prahy u Prašné brány, na místě bývalé rezidence českých králů ze 14. století. Reprezentativní stavbu zpracovali tehdejší přední architekti prof. A. Balšánek a O. Polívka a na výstavbě a monumentální výzdobě se podíleli vynikající umělečtí řemeslníci, malíři a sochaři doby. Díky jejich umu vznikla tedy stavba vysoké architektonické hodnoty, kterou umocňuje rozpětí dekorativních stylů a paletu použitých materiálů, kde kvalita uměleckořemeslných prací i unikátní technické zázemí fungují dodnes. Proto bylo krásné prostředí této "krásné secesní perly" zvoleno pro konání výstavy Příběh křišťálu Moser.
Příprava
Na vzniku výroční kolekce Moser 2017 speciálně pro tuto výstavu se podíleli významní sklářští výtvarníci a nejlepší mistři sklárny Moser. A protože sklářské řemeslo je chráněno a pečlivě předáváno z generace na generaci, mohli z historických vzorů sklárny proto vybrat, vyrobit a tím oživit nejkrásnější stylové i nadčasové ukázky umění mnohých sklářských předků. Díky tomu vznikla díla vysoké umělecké hodnoty vyrobená stejnými originálními postupy jako před více než sto lety. „Pro výroční kolekci MOSER 2017 jsme vytvořili díla, která se inspirují nejúspěšnějšími a nejvýznamnějšími díly sklárny Moser z období malovaných historizujících motivů, rytých secesních rostlinných dekorů a zlacených afrických výjevů, jež přinesly sklárně slávu a světové renomé,“ komentuje kolekci Lukáš Jabůrek, umělecký ředitel sklárny Moser.
Výstava
Studio Qubu ji koncipovalo do třinácti oddílů, zahrnujících výrobky různých velikostí a tvarů, barevných kombinací a průhledových úhlů, a to od roku vzniku sklárny do současnosti. Jejich názvy, například Cesta ke slávě, Fwnomén Na křídlech vážky či Kde domov můj a další k nám doslova promlouvají. Oddíl Ostrovy hojnosti-Luxusní nápojové soubory zahrnuje i krásný nápojový servis Maria Theresia -adekvátně vystavený k letošnímu výročí velké panovnice (poznámka autorky). Součástí expozice jsou práce nejmladší designérské generace, vítězů studentské soutěže Cena Ludwiga Mosera i originální díla soudobého moderního designu, například dílo Woods od Sebastiana Menschorna, který, je "...o transformaci, metamorfóze... Kus dřeva se mění na sklo. Sklo se stává dřevem. Tyto vázy jsou něco mezi tím. Rád bych vnesl do našeho kultivovaného okolí myšlenku přírody,“ uvádí sám Menschorn.
Skvost
Vrcholem výstavy je křišťálový lustr Ludwig, velkolepé dílo, jímž vzdali mistři skláři poctu zakladateli sklárny, Ludwigu Moserovi. Propojuje historický a řemeslný odkaz Ludwiga a Lea Mosera se současnými prvky designu, světla a řemeslným uměním současných mistrů sklářů a brusičů. Klenot měří 220 cm, jeho průměr je 190 cm a váží téměř 200 kg. Světovou unikátností lustru jsou v několika vrstvách zlacená ramena 24-karátovým zlatem. Na ramenech lustru je zavěšeno 133 ověsků z ručně foukaného a broušeného křišťálu ve zlatavé barvě skloviny topas, které jsou zdobeny oroplastikou a malovány 24-karátovým zlatem. Toto dílo se rodilo bezmála jeden rok a podílelo se na něm kolem čtyřiceti lidí. Lustr Ludwig se v celé nádheře představuje na výstavě v Obecním domě vůbec poprvé.
Výstava v Obecním domě otevřena do 22. března 2017 - denně od 10:00 do 19:00 hodin.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad