Časopis Moje země

Lada Topinková 3 2017 Ohlasy a názory česky

 

Díky Českému dialogu jsem objevila nevídaný poklad!

Existenci časopisu Moje země (s trefným podtitulem …i doma je co objevovat).

 

Z dostupných informací jsem zjistila, že časopis Moje země je opravdu jediným, který se věnuje výhradně České republice. Přináší zajímavé informace a reportáže z naší současnosti i historie, provádí českými regiony, přináší tipy na domácí výlety, píše o přírodních zajímavostech, národních pokladech, a to vše doplňuje o setkání s výjimečnými osobnostmi.

Na první pohled zaujme působivou obrazovou stránkou, využívající špičkové autorské fotografie. Nepřekvapí, že Moje země spolupracuje s českou edicí prestižní společnosti National Geographic.

 

Přidávám jeden starší článek z ročníku 2013:

Moje milované místo

Jiří Lábus – herec s nezaměnitelným hlasem a smyslem pro humor – je rodilý Pražák. Kromě sedmiletého angažmá v tehdy liberecké Ypsilonce vždy byla a je jeho domovem stověžatá matička. Bez Prahy si život představit nedovede. I když jsou i pražská místa, kde to přímo nenáviděl – ta, kam chodil do školy. Ze všeho nejraději ale tráví čas na jihu Čech.

„Už od dětství jsem jezdil s rodiči do jižních Čech. Děda tam měl chalupu ve Volyni u Strakonic. Tu pak zdědili moji rodiče a poté já s bratrem. Je to taková rodinná dědičná chalupa, kamenné stavení v krásném prostředí, kde to mám moc rád a mám tam i spoustu známých. Jednou mě kamarád vzal na let ultralightem a já měl možnost vidět a vyfotit si tu naši chalupu z výšky. To byl zážitek!

Zjistil jsem, jak je zatím naštěstí celá ta krajina kolem ještě nezničená, nezastavěná domy. Měl jsem radost, kolik lesů a polí z té výšky vidím, a moc si přeju, aby to tak zůstalo co nejdéle.

Vůbec mám rád celou tu atmosféru tamních vesnic – typická česká stavení, chalupy, návsi, zvoničky i celou krásnou Šumavu. Přímo ve Volyni je také pozoruhodná plovárna, která je chráněnou památkou: jediná dochovaná plovárna z první republiky! Připomíná film Rozmarné léto a koupání v ní je skutečně osvěžující. Bere totiž vodu z říčky Volyňky, takže je dost studená, ale zato ohromně čistá. Celkově je tam velmi čisté životní prostředí a vzduch – o čemž svědčí i to, že tam byla za totality postavena škola v přírodě; taková obludná ozdravovna, kam se jezdily děti zotavovat.

Podobně jako můj otec, který byl architektem, rád maluji a tady je vše pro malování jak stvořené. Vyjdu do krajiny, něco si načrtnu do skicáku a pak na chalupě obrázek udělám do větší podoby akvarelem nebo pastelem. Krajinářských motivů je tady bezpočet a já se vždycky těším, že mi během divadelních prázdnin zas nějaké obrázky přibydou.“

 

Časopis vydává již desátým rokem brněnská s.r.o. MOJE ZEMĚ ČESKO, email: rudolecka@mojezeme.cz, tel. 532193011, předplatné časopisu si můžete vyřídit také přes www.send.cz, elektronické vydání registrací přes www.alza.cz, kompletní informace o časopisu naleznete na www.mojezeme.cz

 

Lada Topinková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012