Stalo se v únoru 2017... a stojí za pozornost

To bylo jako v hororovém filmu, takže to shrnu v mých neumělých sloganech: „Únor bílý, lidi šílí“ (závěje a s tím spojené problémy s dopravou, zásobováním, vztekem na svět a následné problémy v práci) - „Smogový únor, pro duši úmor“ (ani Brňáci nám nemohli nadávat kvůli protekci, protože Pražáci se dusili stejně jako celé Česko) - „Kdo nespadnul, není Čech, bum, bum, bum“ (sněhové jazyky, mrznoucí déšť a ledovka nadělily mnohým jako módní doplněk bílou sádru) - „Když mrzne v únoru, ceny jdou nahoru“ (v celé Evropě zdražilo ovoce a zelenina, protože se projevilo dlouhodobé sucho na jihu).
X Vlastně jsme se i zasmáli! V MFDnes vyšla fotka Václava Klause, jak se smrtí v očích pluží na sjezdovce ve středočeském Monínci. Ale možná se jen nechtěl přizabít, aby mohl v plné síle oslavit vstup do politiky Václava Klause ml. Ten bude za ODS na podzim kandidovat do Poslanecké sněmovny!
X Ministr vnitra Lubomír Zaorálek přivezl zpět domů misionáře Petra Jaška (54), který byl v Súdánu zadržován od prosince 2015 a letos odsouzen na dvacet let vězení za špionáž. Jašek je členem organizace Hlas mučedníků, upozorňující na pronásledování křesťanů ve světě a šířící evangelium i ve velmi rizikových oblastech.
X Svou kandidaturu na prezidenta České republiky ohlásil textař a zakladatel sázkové kanceláře Michal Horáček. V jeho poradním týmu budou mj. Dana Drábová, prof. Pavel Pafko a Magda Vášáryová. Jeho předvolením heslem bude „Máme na víc“.
X Sám o sobě prohlásil, že je „urputné hovado“. To bylo v Babišově kandidátském projevu na sjezdu ANO. Za předsedu byl zvolen 195 hlasy z 210. Češtinu již obohatil např. o úsloví „sorry jako“ nebo „pindíka vám neukážu“! Je to borec – skoro jako pan prezident!
X Od konce května už v českých restauracích nepohostí žádného kuřáka! Protikuřácký zákon prošel Sněmovnou, Parlamentem a nakonec jej podepsal i prezident Zeman. Kam ale bude chodit do hospody? V souvislosti s kouřením zemře ročně na infarkt nebo mozkovou mrtvici asi 18 tisíc lidí!
X Zemřel spisovatel, překladatel, publicista a pedagog Antonín Přidal (81). Překládal díla hvězdných španělských a anglických autorů. Nejznámějším je u nás kniha Lea Rostena Pan Kaplan má třídu rád. Jak je možné přeložit a znovuvytvořit zkomolená slova, kterými svého učitele angličtiny mučí přistěhovalci do Ameriky, to nepochopí ani zkušený angličtinář (natož já!).
X Rozloučili jsme se divadelním hercem a režisérem Františkem Miškou (97), s někdejší šéfkou Opery Národního divadla v Praze Evou Herrmannovou (87), s folklorní zpěvačkou Jarmilou Šulákovou (88) - královnou valašského folku, s novinářem a válečným veteránem Bedřichem Utitzem - spoluzakladatelem exilového Indexu, a hokejovým trenérem Josefem Augustou (70). Nebyl to pro nás šťastný měsíc!
X Velká všenárodní diskuze se rozproudila v souvislosti s uvedením šestidílného seriálu České televize Bohéma o filmu a divadle v letech 1939 – 1952, osobou vypravěče spojovaných se sovětskou okupací v roce 1968. Výrazné téma nebylo totiž pojaté ani jako dokument ani jako film. Jana Štěpánková dokonce zvažuje žalobu na tvůrce kvůli dehonestaci svého otce Zdeňka.
X Do pražského kostela sv. Havla doputoval z Innsbrucku nový zvon, který byl pojmenován Václav. Na jeho výrobu sbírala peníze Nadace Charty 77 a sehnala potřebných 850 tisíc.
X Kdo měl strach o další kariéru bývalého ředitele odboru prezidentské kanceláře Jindřicha Forejta, oddychnul si. Propuštěný Forejt (mj. kvůli videu, na kterém šňupe koks), byl přitulen Institutem Václava Klause. Bude se starat o dokumenty z období Klausovy prezidentury a jako spolehlivý služebník jistě ne za bůra!
X Nejlépe placeným politikem u nás je senátor, hejtman a starosta v jedné osobě Jiří Čunek (KDU-ČSL). Zatímco prezident Zeman bere měsíčně 237 tisíc korun, Čunek 290 tisíc!
X V hodnocení českých univerzit, které zpracovalo Středisko vzdělávací politiky Pedagogické fakulty UK, se na 1. místě umístila Univerzita Karlova. Následovala Masarykova univerzita v Brně, Veterinární a farmaceutická fakulta v Brně a Vysoká škola ekonomická v Praze. Hodnotilo se sedm aspektů.
X V Metropolitní opeře v New Yorku byla podruhé v její historii uvedena Dvořákova Rusalka. V Českém národním domě byla při té příležitosti vystavena mj. původní partitura tohoto díla.
X Třetí část Muchovy Slovanské epopeje odletěla za přísných bezpečnostních podmínek do Japonska. Cyklus bude v Tokiu vystaven tři měsíce.
X Ještě pořád nebyla nalezena Míša Muzikářová (13), která zmizela 11. ledna. Bohužel, policie ani rodina už nedoufají, že dívenka ještě žije.
X Čtyři a půl tisíce lyžařů se zúčastnilo jubilejní 50. Jizerské padesátky! Sněhu bylo až-až a diváků zaslouženě taky!
X A tradiční dobrá zpráva na konec: TV Barrandov bude mít od 16. března nový diskuzní pořad: v němž Miloš Zeman ohlásí, zda bude opět kandidovat na funkci prezidenta. Pořad se bude jmenovat Týden a moderovat ho bude manželka Zemanova kancléře Alex Mynářová. Pomáhat jí bude novinář z časopisu Týden Petr Kolář (časopis i TV má stejného majitele Jaromíra Soukupa, partnera herečky Kateřiny Brožové). Pokud se ptáte, v čem je ta zpráva dobrá, tak v tom, že místo sledování této předvolební taškařice můžete číst články v Českém dialogu! Zaručuji vám, že nám nadávat nebudete!
Přeji vám všem krásný slunečný březen - a kupte si domů voňavé kytky!
Venda Šebrlová
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad