Geniální psi

Venda Šebrlová 2 2017 Knihy česky

Brian Hare

Vanessa Woodsová

 

Geniální psi

 

Autoři jsou manželé, on mj. ředitelem Centra pro výzkum inteligence psů, ona výzkumnice a novinářka-spisovatelka působící mj. v Africe při zkoumání šimpanzů a banobů. V knize se ptají jak moc psi rozumnějí našim slovům, které plemeno je nejchytřejší a na spoustu dalších zajímavostí.

 

„ Psi jsou natolik citově vázaní na člověka, že jemné pohlazení lidskou rukou uvolní v jejich mozku chemické látky způsobující pocit klidu a lásky. Psi dokonce dávají přednost společnosti člověka před vlastním druhem,“ jsou jedny z posledních vět knihy.

 

Víte, že v pravěkém pohřebišti v Izraeli spočívá lidská kostra s rukou položenou na jiné kostře -na štěněti? Že po tisících let spolužití se psy uznává Americký chovatelský klub 170 plemen, Klub chovatelů ve Velké Británii 210 a rada Australského národního klubu chovatelů má na seznamu 201 plemen - a to jsou jen anglicky mluvící země! Odhadem je chovatelskými kluby ve světě uznáno víc než 400 plemen. Kdo tedy rozhodne, které plemeno je opravdu nej-? Navíc skutečnost, že pes pochází z vlka, genetici definitivně potvrdili až v roce 2003. Všichni psi tedy mají společného prapra....dědečka.

 

Tak jakého si vybrat? Byl proveden pokus: mladý americký vysokoškolák šel na procházku s černým labradorem. Poprvé byli pes i páníček elegantní, podruhé jako somráci – v hadrech, s provazem místo vodítka. A výsledek? V přítomnosti psa se lidé usmívali a povídali si (s oběma!) až o tisíc procent víc, bez ohledu na jejich vzhled!

Psi jsou lékem pro osamělé, jsou chytří a strašně-strašně moc o nich ještě nevíme. Milovníci psů v této knize najdou odpověď na mnohé otázky, které je během soužití s těmito kamarády napadnou. Třeba jestli rozumíme, co nám naši miláčci říkají!?

Vydalo nakl. Dokořán

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012