Krásně jsem si početl

Arnošt Lustig
Krásně jsem si početl
Touto knihou budete nejdříve pár dní listovat a občas si přečtete kus autentického textu (tak jak byl kdysi napsán rukou, na stroji nebo vytištěn), po stranách vás zaujmou části dopisů mnoha přátel jiným přátelům i komentáře k dění v určitém roce. A budete prohlížet fotky lidí, kteří tu byli dávno před námi nebo si je pamatujete z doby jejich stáří. Dva z nich jsou tady nejdůležitější: Ota Pavel a Arnošt Lustig.
Pak tu knihu odložíte - a hned druhý den ji vezmete do rukou a začnete znovu. Pomalu, uvědomíte si souvislosti s životem vaší rodiny nebo vás osobně. Čtěte s pokorou dopisy, které jsou zobrazením osudu Lustigovy rodiny po okupaci v roce 1968! S nimi se vracíte i dál do minulosti, zajímavé jsou fotky, dokumentující také osud naší země. Na osudu dvou spisovatelů... jeden měl sílu odejít, druhý žil v bolševickém poddanství... poznáte kus proklínaného 20. století.
„ Kamarádství je těžké definovat asi jako lásku. Některé záležitosti jsou celé spíš v pocitech než ve slovech. Muž nedává život jak žena. Snad si tuhle její výsadu vynahrazuje přítelstvím. Je to přátelství mužů v životě, v okolnostech, které osud odkazuje mužům“ píše Arnošt Lustig své mamince Terezii Lustigové do Prahy. To bylo v říjnu 1968 a spisovatel s rodinou už byli v Izraeli.
Ota Pavel žil tady, mořen normalizací i duševní nemocí. Po Lustigově odjezdu se ještě víc kamarádil s herečkou Květou Fialovou a snažil se pochopit její životní filosofii: „Čím hůř, tím lépe.“. Fascinoval jej sport a snaha být nejlepší, nejlepší z nejlepších. Byl novinář a reportér, takovou školou by měl projít každý budoucí (dobrý) autor. Byl váženým - ale pro svou chorobu i znevažovaným člověkem. A psal, jakoby věděl o své krátké budoucnosti. Psal o Dukle mezi mrakodrapy, o Raškovi, o olympiádě, povídky o svém dětství. Nikdy by neměl sílu emigrovat a žít jako Lustig nebo Škvorecký.
Ota Pavel zemřel ve věku 43 let (1973), Arnošt Lustig v 85 letech (2011) Kdysi se „sbratřili“ dotykem krvácejících malíčků (se souhlasem manželek). Oba svůj židovský původ nesli jako dar i jako znamení: jsem z pronásledovaného národa, který nemá domov, jsem zranitelný...
Knihu v obdivuhodné grafické úpravě vydala Mladá fronta
Venda Šebrlová
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad