Jazykovědci na trůnu

Venda Šebrlová

 

Ve vydavatelství Novinář vyšla v roce 1977 kniha Slovník synonym a frazeologismů. To ještě sídlil Svaz novinářů v Pařížské a tam jsme si některé tituly kupovali... Ovšem Slovník byl bezkonkurenční, šel na dračku a viděla jsem ho na stolech mnohých svých kolegů. Takže synonymum pro lež na str. 86: nepravda, smyšlenka, výmysl, klam. To bylo tenkrát oficiálně povolené v tištěné podobě - kromě beletrie ovšem! Tam jsem objevovala: kec, blábol, blbost, kravina, volovina, debilita... doplňte podle vlastních zkušeností.

 

Takže, když Václav Klaus nazýval lež nepravdou, užil sice neobvyklého slova, ale schváleného panem prof. Bečkou. Zato americký prezident Trump, který pár dní po zvolení řádí jako utržený od šibenice (synonymum pro cvoka, blázna, nevypočitatelného až skoro psychiatrického pacienta), přinutil své spolupracovníky vymyslet sousloví „alternativní fakta“. No, normálně se tomu říká „lež“, ale označte tak hlavu státu a navíc svého zaměstnavatele jako lháře!

 

Nejlíp jsme na tom teď my - v době, kdy se prezident Zeman (oficiálně) rozhoduje, zda bude znovu kandidovat na tuto nejvyšší funkci. Své definitivní rozhodnutí má oznámit 9. března, už ale jednal se sedmi svými nejbližšími, jestli má nebo nemá... I když všichni dobře víme, že už je rozhodnut a ještě navíc si to posichroval oznámením, že sice názory svých poradců vyslechne, ale to neznamená, že je bude respektovat.

 

Čím se liší od již zmiňovaného Klause a Trumpa? On neříká nepravdy ani alternativní fakta. Jeho spanilé jízdy po českých a moravských vsích jsou okouzlující svou slovní flexibilitou. Okouzluje 4. cenovou skupinu slovy, která chce slyšet. Co na tom, že jinde říkal něco jiného... Žádné lži! (A kdyby to národ nepochopil, je tam tiskový mluvčí Ovčáček-čtveráček, který to nám ubohým blbečkům vysvětlí!) Vzpomeňte si na jeho „virózu“, kdy opilý málem poblinkal korunovační klenoty. Vzpomeňte si, jak se všude chlubí svým zdravím, kvůli kterému rozpustil lékařský tým - protože on přece nepotřebuje stálou péči! Vzpomeňte si, jak tvrdí, že měl už dávno stejné názory jako Trump!

 

Takže kruh se uzavírá. Protože všechna synonyma pro Zemanova současná vyjádření jsou už k nalezení jen v další mé oblíbené knize Stručné dějiny nadávek a sprostých slov, zůstaňme u bonmotů, případně u alternativních faktů. Tam se schová všechno a není to žalovatelné.

 

Venda Šebrlová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012