Kontroloři EET se stravují

2 2017 Aktuality česky

 

z peněz daňových poplatníků. Poté je pokutují.

 

Zavedení elektronické evidence tržeb s sebou přineslo nejen detailní šmírování malých a středních živnostníků, ale také kontrolování a práskání. Po udavačském webu, který nechal Andrej Babiš vytvořit a posléze po kritice s velkou slávou zrušit, přichází další bič na podnikatele. Do terénu vyrazili kontroloři. Co je ovšem velmi zajímavé, nenápadní „agenti“, kteří konzumují v restauracích, aby posléze zkontrolovali účtenku, dostávají na své obědy z rozpočtu Finanční správy. Tedy z peněz nás všech.

Pokud se někdo domníval, že si „revizoři účtenek EET“ budou své výlety do gastronomických zařízení platit při konzumaci sami, bude nemile překvapen. Na úřednický proviant přispíváme všichni. Jak informuje Finanční správa: „Na kontrolní nákupy jsou pochopitelně vyčleněny prostředky z rozpočtu Finanční i Celní správy.“ Pochopitelně jak pro koho. Málokdo by zřejmě chtěl z peněz, které zaplatí na daních, financovat stravné práskajícím úředníkům.

Další zajímavou okolností těchto velmi „náročných“ kontrol je i přesné určení toho, co si mají, nebo lépe řečeno, smějí, úředníci z jídelního a nápojového lístku vybrat. Podle zprávy od Petry Petlachové z Generálního finančního ředitelství mají dotyční jasný pokyn. „Kontroloři vždy provádějí ,nevratné‛ kontrolní nákupy s ohledem na hospodárnost vynaložených finančních prostředků při současném dosažení účelu kontroly,“ tvrdí Petlachová.

Přeloženo do srozumitelné řeči, agent Finanční správy si má dát například polévku a pivo. Alkoholický nápoj jen pro případ, pokud by chtěl kontrolovat správné zařazení do různých sazeb DPH. Neexistuje tedy celé menu nebo nějaká větší objednávka, která by naznačila, že se nejedná pouze o kontrolu, ale zároveň o pěknou hostinu.

Sotva se však dá očekávat že pokyn šetřit, budou brát terénní pracovníci na zřetel, stejně jako jejich vedoucí zřejmě nebudou trestat neuposlechnutí nařízení. Stálo by tak za zamyšlení, zda je kontrola platná, pokud se úředník v útratě nebude držet na uzdě, a jestli by nestálo se proti „nenajezeným“ kontrolorům bránit. Nařízení přece platí pro všechny, a pokud musí mít hospodský EET, jeho šmírák by měl zase dodržovat pro něj platné předpisy.

Pokud máte zkušenosti s kontrolory EET, neváhejte a podělte se o ně s námi na mailu: info@forum24.cz.

 

Vilém Besser

redaktor a komentátor

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012