Stalo se v lednu 2017... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 2 2017 Aktuality česky

 

Pravdu mělo pořekadlo, že „leden za kamna vlezem“ - ovšem za těleso ústředního topení by se z nás sotva někdo vešel. Takže ti, kteří museli z domu, se třásli zimou a kromě cvakání zubů bylo z úst slyšet také opravdu, ale opravdu ostrá slova. To ovšem nevadilo dětem (pokud zrovna neležely s horečkami v posteli, protože chřipková epidemie opravdu řádila!) a jezdily na sněhu a po mnoha letech i na zamrzlých vodách přehrad. Škoda, že neumím lyžovat ani bruslit, dětské nápady občas mívám...

Minulý rok a skoro celý leden byl ve znamení ztřeštěné Opice - tak praví čínský horoskop. Nastávající rok Kohouta má být klidnější, přát moudrosti a pracovitosti. Kéž by! Ekonomové předpokládají, že bude míň nezaměstnaných a porostou naše příjmy. Ovšem už v lednu se začaly zdražovat některé potraviny a ropa. Koupit si byt bylo i teď velkou ranou pro pokladničku!

Oslavovali jsme 40. výročí zveřejnění textu Charty 77. V televizi bylo také velmi zajímavé sledovat účastníky stranou a vládou tehdy organizované protiakce, především shromáždění v Národním divadle. Vůbec nikdo nepřiznal, že by věděl o úmyslu odsoudit Chartu a potvrdit své souznění s politikou KSČ. Vypadá to, že tehdy známí umělci byli sice báječní ve svých oborech, ale jinak naivní jako motýli... Nebo že by lhali?

Hradní pán si vybral zakladatele Jazzové sekce Karla Srpa do etické komise, která se zabývá protikomunistickým odbojem. Vůbec mu nevadilo, že Srp byl prokazatelně spolupracovníkem komunistické StB pod krycím jménem Hudebník. Čáru přes rozpočet udělal Zemanovi premiér Sobotka, který odmítl návrh kontrasignovat. Zeman jeho rozhodnutí označil za ubohé, zatímco členové etické komise se usnesli na tom, že Srp opravdu nesplňuje podmínku spolehlivosti. Tak nevím, co to má pan prezident za poradce, když ho nevarují před ostudou!

Celý svět čekal, jak dopadnou volby nového amerického prezidenta. Miloš Zeman se k němu hlásil už na podzim, kdy mu oznámil, že u nás je pokládán za „českého Trumpa“. Teď se těší na duben, protože se mu splní sen: má (pravděpodobně) letět do Bílého domu na návštěvu!

Není nic, co by Miloš Zeman nevěděl. Oznámil národu, že po Česku se potlouká terorista z afrického Maghrebu. Tím, že na něj upozornil, prý nic strategického neprozradil! Politická scéna se drbala na hlavě a nikdo moc nevěděl, jak reagovat. Ti rozumní se nakonec nebáli prohlásit, že Zeman není schopen zvážit dopad svých slov.

Prahu opustil americký velvyslanec Andrew Shapiro. (Měl české kořeny: jeho matka byla z pražské židovské rodiny, která stačila před Hitlerem utéci do Ameriky!) Byl mimořádný i tím, že se nebál kritizovat proruskou orientaci Miloše Zemana a víc, než jakéhokoli současného politika v Česku, si váží Václava Havla. Navíc podporoval hnutí leseb a gayů! Protože diplomaté se nesmějí stavět na pranýř a bičovat, vysloužil si alespoň prezidentský zákaz vstupu na Hrad!

Do politiky se vehementně hrne Václav Klaus ml. (47), který má v úmyslu se stát jedním z šéfů pražské ODS. Petr Kamberský z Lidových novin jej označil jako „extrémně chytrého, extrémně pracovitého a v posledních letech s velikou náchylností k extrému“. Vedle něj se bude zdát „arogantní Václav Klaus st. ztělesněním empatie“! Mladého Klause prý může trumfnout jen Zeman. No, až se synek bývalého prezidenta stane předsedou ODS, mají se politici i my ostatní na co těšit! A to jistě není konečná – vždyť i v USA byli prezidenty Bush otec a syn!

Jedná se o převozu ostatků kardinála Josefa Berana, který zemřel v roce 1969 v nuceném exilu v Římě. Ve své závěti, objevené teprve nyní, si přál vrátit se domů. Teď je jeho tělo uloženo v bazilice sv. Petra po boku papežů, chtěl však být pohřben v hrobce pražských arcibiskupů nebo v hrobě svých rodičů v Plzni-Bolevci. Je také možné, že v původním hrobě v Římě by bylo pochováno jen jeho srdce a dál by to bylo pietní místo. Právo veta má však jeho rodina.

Kardinál Miloslav Vlk (84) má rakovinu plic s metastázami do kostí a čeká jej chemoterapie. Do nemocnice byl odvezen na Štědrý den, teď je v domácím ošetřování na faře v pražském Karlíně. Pan Vlk utěšuje lékaře slovy, že je na správné cestě „tam“ a je to v tuto chvíli nejlepší řešení. Prosím, myslete na něj...

Znovu se vyhrotil spor mez Prahou a Johnem Muchou o vlastnictví proslulé Slovanské epopeje. Muchův vnuk argumentuje tím, že epopej maloval Mucha s podmínkou, že pro ni Praha postaví výstavní pavilon. To se bohužel za sto let nestalo. Takže jí vlastně nepatří! Nyní je dílo v péči restaurátorů a chystá se na výstavu do Japonska, kde je Mucha pro svou zdobnost mimořádně oblíbený.

Herečka Jiřina Bohdalová dostane od primátorky Adriany Krnáčové čestné občanství Prahy a světem obdivovaní tanečníci Jiří a Otto Bubeníčkovi získají stříbrnou medaili  Za zásluhy. Světoznámý astrofyzik Jiří Grygar vyznamenání od Krnáčové odmítl -  stejně jako loni státní vyznamenání z rukou prezidenta Zemana.

Zemřela herečka Naděžda Gajerová (88), bývalá členka pražského Národního divadla.

Rozloučili jsme se také s Naděždou Kavalírovou (93), dlouholetou předsedkyní Konfederace politických vězňů. Komunisté ji několik let věznili, po roce 1989 se věnovala svůj život boji o rehabilitace a odškodnění politických vězňů.

Odešel famózní herec Michal Pavlata (71). Proslavil se v pražském Činoherním klubu, natočil hodně filmů - ovšem nenahraditelný bude jeho výjimečný hlas v dabingu. Namluvil Eda Harrise, Davida Carradina, Robina Williamse a také banditu Calvera v Sedmi statečných. Jeho pohřeb byl oslavou výjimečného herce, literáta a hlavně Člověka. Rozloučili se s ním Jan Kačer, Ondřej Vetchý a Tomáš Klus. Na parte měl M. Pavlata místo obligátních vět svou báseň: „Když je den jak vymalovanej/Jsem do Tebe zamilovanej/A když jsou mraky/tak taky!“ My do vás taky, pane Pavlato!

Pohromou pro chovatele drůbeže je tragicky rozšířená ptačí chřipka. Epidemie se hrozí i zoologické zahrady, které od farem vykupovaly jinak neprodejné kusy a krmily jimi šelmy. Hrozný je také pohled na umírající labutě pod Karlovým mostem... Navíc celou republiku vinou mrazů a bezvětří dusil smog. V Praze to bylo dokonce horší, než v Ostravě. Řada podniků musela omezit výrobu – ovšem přes prosby doktorů i politiků aut v ulicích neubylo a na venkově topí plastovými lahvemi a dokonce i kusy pneumatik a starými holinkami!

V České Třebové se den před slavnostním otevřením, zřítila střecha sportovní haly za 58 milionů korun. Konal se tam florbalový turnaj, naštěstí všech 80 lidí stačilo utéct. Projektant Tomáš Frič odmítl, že by nebyly dodrženy stavební normy- tak proč to, kruci, spadlo??

A tradiční dobrá zpráva na konec: nic z toho, co předvídají vědmy i horoskopy, se většinou nesplní! Představte si, že by to letos byla pravda: Nostradamus (1503-1566) nahlásil na letošek začátek krutých válek kvůli oteplování... Bulharská věštkyně Baba Vanga (1911-1996) oznámila temné časy pro Ameriku, německý rabín Judah Ben Samuel (12. stol.) nás připravil na to, že letos sestoupí na zem Mesiáš (to bychom ale fakt potřebovali!).

Útěchou pro nás budiž fakt, že celý svět čekal v roce 2002 předpovídaný konec světa, který se nekonal. Ti, kteří nakoupili zásoby trvanlivých potravin a dokonce si stavěli bunkry, tak mají jistotu, že už je nic nezaskočí. My ostatní místo strachu můžeme v klidu prožívat lásku a přátelství lidí kolem nás... Tak: nebojte se a milujte se!

Vaše Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012