Zachráněné dědictví

Jako mnohé další objekty, tak i areál zámku Trója Galerie hlavního města Prahy byl zasažen loňskými povodněmi. Zvláště zdejší sbírka plastiky.
Výstava Zachráněné dědictví (Dům U Kamenného zvonu - do 7. září 2003) je poděkováním všem, kdo se podíleli na opravách okolí a zahrady, samotného zámku a uměleckých děl. Je i letošní oslavou 40. výročí vzniku galerie, kdy díky veliké píli zaměstnanců, odborníků a dobrovolníků se podařilo většinu sbírky restaurovat či aspoň konzervovat. Mnohé z nich lze proto dnes vystavit.
Expozice známých i méně známých děl (konec 19. století - současnost) je dána kritériem největší ohroženosti a poškození vodním živlem. Snahou o zachování co největšího počtu děl sbírky. Stejně tak technologickými postupy při jejich obnově. Galerii hlavního města Prahy (zřízena 1963) byla svěřena péče o umělecké a sbírkové fondy dnešního Magistrátu hlavního města Prahy, včetně kolekce plastik veřejných. Stejně tak větší celky pozůstalostí Františka Bílka a Jaroslava Horejce (části jich jsou na výstavě představeny). I celá škála sádrových modelů a studií děl, např. J. V. Myslbeka, J. Mařatky nebo J. Štursy, ale i Vodník v bronzu V. Amorta. Současnou generaci zastupují např. M. Bílek, K. Gebauer, M. Jetelová, S. Milkov, V. Preclík, J. Sozanský, J. Zeithamml a další, kteří sami svá díla restaurovali nebo se podíleli na jejich obnově.
Díla ze sádry, keramiky, kamene, dřeva, kovů a dalších materiálů (papír, sklo, plasty i z nepálené hlíny) mnohdy vodní živel zničil. Nalezené části se vytřídily a sestavily k sobě, na podkladě dokumentace či modelů a odlitků se pak doplňovaly chybějící části v celky.
Výstava, připravená k prezentaci necelý rok po povodni, je právem hodnocena jako zázrak. Vždyť "utopená" a téměř mrtvá díla obsáhlé sbírky se podařilo "navrátit životu".
V doprovodném programu k výstavě budou vždy pravidelné besední úterky s restaurátory vystavených děl.
Olga SzymanskáHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad