Chicago je dodnes plné "českých stop"

Chicago ve Spojených státech se na začátku 20. století považovalo za druhé největší české město na světě, hned po Praze. Před sto lety tam žilo nejméně sto tisíc Čechů. Chicago se o tento primát dokonce přelo s Vídní. Jaké stopy tam po české komunitě dnes zůstaly? A jak žijí dnešní Češi v Chicagu? O tom si ve studiu Radia Praha povídáme s Irenou Čajkovou. V Chicagu žije už téměř dvacet let, učí češtinu na tamní škole T.G. Masaryka, a i když se původně nijak netoužila stýkat s dalšími Čechy, dnes je zapojená do nejrůznějších krajanských aktivit.
„My máme už asi šest let v Chicagu konzulát a ten samozřejmě pořádá různé akce, i ve spolupráci s naší školou nebo Pražským výborem sesterských měst. Samotný pražský výbor pořádá různé kulturní akce, ale i další spolky. Například Moravský spolek pořádá pikniky a Moravský ples, Je tam toho opravdu dost. Máme restauraci Klas, která se považuje za nejstarší českou restauraci na území Spojených států. Tato restaurace sídlí kousek od naší školy. Tam se konají i koncerty české populární hudby. Vystupují tam zpěváci jako pan Macháček a MIG 21, Janek Ledecký a Lenka Filipová."
Už jste zmínila ples. Je pořád ještě v Chicagu ten silný folklorní duch, jako tam býval dřív?
„Je velmi silný. Vede to tam hlavně Moravský spolek. Máme tam i dětský den, děti se ve spolku učí tancovat, mají i dětské kroje."
Připomíná se dodnes v Chicagu to, že tam v letech první světové války měl velký úspěch T. G. Masaryk? Když tam přijel, bylo tam obrovské shromáždění lidí. Vítalo ho tam sto tisíc Čechů a Slováků...
„Protože učíme ve Škole TGM, tak každé dítě ví, kdo to byl, kde se narodil, co dělal a kdo byla jeho žena. Naše děti poznají T. G. Masaryka okamžitě. Nevím ale přesně, jak je to v té širší komunitě, v dalších spolcích. Jak jsou lidé informovaní o vlivu Masaryka a Chicaga na založení Československa. Myslím si ale, že lidé, kteří se pohybují v určitých kruzích a mají o to zájem, si tu informaci samozřejmě najdou. Tím, že sama učím na University of Chicago, kde Masaryk kdysi přednášel, mám i další spojení. Takže se tu informaci snažím předávat dál."
V jakém stavu je Český hřbitov v Chicagu? Je udržovaný? Děje se tam něco?
"Já bych dokonce řekla, že Český hřbitov je jedna z nejaktivnějších organizací. Také si žádá o různé granty na údržbu a i to jim velice pomáhá. Zrovna nedávno se na českém hřbitově konal piknik, my jsme tam byli s dětmi na celodenním výletě. Vím, že to zní trošku jako z Cimrmana... My jsme ale s dětmi na hřbitově sázeli záhonek ve tvaru české vlajky. Děti tam měly soutěž v sázení záhonů. A musím naše děti pochválit, protože ji vyhrály. Naše škola tam dostala pět set dolarů na další zahradnické činnosti. Český hřbitov je krásně udržovaný. Nepohřbívají se na něm jenom Češi, je otevřený jakékoliv komunitě a jakémukoliv náboženskému vyznání."
Jaké jsou tam další připomínky nebo památníky historie české krajanské komunity v Chicagu?
"Máme tam na předměstí Chicaga, v městečku Oak Brook, české muzeum, které ale teď na tom bohužel není finančně příliš dobře. Jedná se o tom ho někam přestěhovat. Máme tam již zmíněnou restauraci Klas, která je taky takovým malým českým centrem. Pak je tam naše škola a další škola v městečku Brookfield v západní části Chicaga. A pokud jde o památníky, tak právě před Chicagskou universitou je velká socha Blanického rytíře od Albína Poláška, která je věnována Masarykovi. Před planetáriem kousek od jezera je socha Karla Havlíčka Borovského, takže české stopy tam jsou. A máme tam obrovskou čtvrť, která se jmenuje Pilsen neboli Plzeň. Dnes je víceméně hispánská, mnoho lidí ale zná ty kořeny, proč se jmenuje právě Plzeň."
Dá se vůbec odhadnout, kolik Čechů v Chicagu žije?
"Je to trošku problematické, protože dodnes je tam spousta lidí nelegálně. Je to generace, která tam přišla v 90. letech. A to ta čísla trošku zkresluje. Myslím, že ten počet se bude pohybovat kolem sto padesáti tisíc lidí, ale nejsem si příliš jistá."
To je hodně velká komunita, pokud je v jednom městě. A přicházejí další?
"Přicházejí další, i když ne v takovém měřítku, jako přicházejí po revoluci. Dnes už to totiž není tak jednoduché. Například když jsem já přišla do Ameriky v roce 1992, bylo poměrně jednoduché získat řidičský průkaz nebo číslo sociálního pojištění. To už ale dnes neexistuje. Amerika se hodně změnila, zvláště po 11. září. Takže dnes už to není tak snadné a taky to samozřejmě pro Čechy už není tak finančně zajímavé."
Kde se dnes cítíte víc doma, v Nymburce nebo v Chicagu?
"Já si myslím, že kdokoliv odešel ze země, kde se narodil, bude už navždycky mít domovy dva. To se takhle nedá určit. Chicago je pro mne domov, zároveň se ale stále cítím součástí Česka. Jsem Češka a vždycky si to uvědomím v momentech, kdy jsou Češi ve fotbale nebo v hokeji na nějakém světovém šampionátu. Samozřejmě jim fandím a to mi vždycky potvrdí, že jsem nadále Češka. A druhý tým, kterému fandím, když Češi vypadnou, jsou pak Slováci."
Milena Štráfeldová
Foto: Pohled na Chicago od jezera Michigan a Irena Čajková, lektorka v české škole T.G. Masaryka v Chicagu
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad