Český spolek v Košicích

Čtvrt roku oficiálně existuje Český spolek v Košicích, ale prakticky je mu tolik, co naší rozdělené republice. To byla pro slovenské Čechy v roce 1993 docela rána. Ze dne na den se stali Slováky. Pravda, mohli se přestěhovat kousek za hranice, třeba na Moravu. A nechat na Slovensku své rodiny, které byly mnohdy smíšené? A práci, kterou zastávali již léta?
Se smutkem zůstali a začali se více scházet. Byla jsem před lety na jednom z prvních plesů spolku, bylo to krásné. Hudba, tanec a hlavně přátelské ovzduší. V posledních letech vydávají v pěkné grafické úpravě i obsahu časopis Stříbrný vítr.
Máme se spolkem dobrý kontakt, navzájem se navštěvujeme, Jejich úžasný pěvecký soubor nám věnoval úžasné nahrávky na CD, které jsme pouštěli našim hostům v redakci, pozval nás opakovaně na svůj vyhlášený ples a my zase spolek do Prahy na různé kulturní příležitosti. Také jsme s ním putovali jednoho podzimu (někteří sportovně založení) po východním Slovensku po stopách legií.
Zkrátka, s českým spolkem v Košicích se už léta kamarádíme. Jednou z jeho aktivních osobností je lékařka Dagmar Takáczová.
-ES-
Foto: Ženský sbor Českého spolku v Košicích
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad