A ptáčků ubývá...

Dnes se opět, milí čtenáři Českého dialogu, vracím ke svému oblíbenému tématu, a to k našim opeřeným přátelům. Bohužel ne s informacemi zrovna radostnými...
Tento týden jsem zaznamenal na nějakém internetovém serveru článek, z něhož vám větší část ocituji. Článek měl tento název: V Česku ubývají ptáci, nejvíce na polích a loukách, varuje zpráva.
A teď již citace ze zmíněného článku: "Běžných druhů ptáků je na území České republiky čím dál méně, nejvíce ubývají v zemědělské krajině. Aktuální Zpráva o životním prostředí za rok 2015 upozorňuje, že od roku 1982 do současnosti se celkové počty ptáků snížily téměř o šest procent. Populace lesních ptáků poklesla o 16,6 procenta a v zemědělské krajině, tedy u polních a lučních ptáků, až o 31,2 procenta (!). Trend poukazuje na to, že se v ČR zhoršuje stav krajiny, snižuje biodiverzita a tím i pestrost druhů, píše se v dokumentu, který má k dispozici ČTK.
Ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek řekl, že jen 'pouhý' pokles o deset procent znamená v absolutních číslech velké množství ptáků. Jde např. o skřivana, strnada obecného nebo čejku, kteří bývali dříve téměř na každém poli, a v současnosti patří k ohroženým druhům. Nová zpráva o stavu životního prostředí byla zveřejněna v knihovně připravované legislativy a zpracovala ji česká informační agentura životního prostředí CENIA. Ministerstvo životního prostředí ji nechce blíže komentovat. Úřad podle mluvčí MŽP Petry Roubíčkové více než dvousetstránkovou zprávu v těchto dnech dokončuje a na vládu pošle koncem listopadu. Z jednání kabinetu, které bude příští středu (tj. 16. 11., pozn. aut.), ji stáhl".
Tak si někdy říkám, co já, malý český človíček, můžu pro ochranu ptáčků a pro jejich - v mnoha případech - záchranu vůbec udělat? Snažím se jim aspoň v zimě pomáhat přkrmováním (na krmítko už se mi slétají sýkorky a celoročně i vrabčáci), dle svých finančních možností přispívám na jednu záchrannou stanici handicapovaných živočichů (kde zhruba 70% "klientů" tvoří právě ptáci), teď jsem psal nedávno do Francie Madame Brigitte Bardotové, známé to ochránkyni zvířat, zda by nemohla něco udělat proto, aby z francouzských restaurací zmizely "delikatesy" typu pečený strnad nebo pěnkava na víně (zatím odpověď nepřišla), a mám z toho vývoje kolem nás docela smutek na duši...
Ale, snad vás na závěr mého příspěvku alespoň potěší verše výborné básnířky Jarmily Urbánkové, které vyšly už před léty ve sbírce Zpívající pták.
SKŘIVÁNEK
Sen ošálil mě včera: skřivan zpíval,
jak rozléhá se nad tvým domovem,
a od východu červánkový příval
zaplavil stěny jak v pokoji tvém.
Ty výšky skřivánčího radování!
Sáhla jsem rozespale po tobě
a nahmátla v tom oblouzeném zdání
samotu v nejčernější podobě.
Tak přepadena, bez krunýře,
kvílela jsem, jak poraněné zvíře
pro skřivánka, pro klamný slib.
Dál vyzpěvoval v blahozvěstném ránu
a každý tón jak otrávený šíp
jen jitřil hlouběji mou čerstvou ránu.
P.S. Tedy, nejsem si jist, zda jsou ty verše radostné, nebo spíše naopak, nicméně o skřivánkovi se v nich píše a to znamená, že paní básnířka měla ptáčky ráda. Tak jako já a jistě i mnozí z vás...
Miroslav Seifert
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad