Slovo na listopad

Eva Střížovská 11 2016 Slovo redakce česky

 

 

Není to veselý měsíc. Začíná Dušičkami a návštěvou hřbitovů, i když pohled na zlaté spadané listí náladu vylepšuje. Co jí však zhoršuje, jsou hřbitovní zloději. Ti se neostýchají ukrást nejen kovové cedulky, které prodají do sběru, ale i čerstvé květiny a věnce. Ty snad někde znovu prodávají?

Další listopadovou a nehezkou událostí je VŘSR, tedy říjnová bolševická revoluce. Nad jejím výročím jsme museli povinně jásat ve školách, zdobit obrázky a rudými hvězdami nástěnky a zpívat častušky.

Řeklo by se, že výročí 17. listopadu 1989 je naopak věc maximálně pozitivní. Ano, je. Když si vzpomenu na plný Václavák lidí zvonící klíči, na Martu Kubišovou, Karla Kryla a Václava Havla na balkóně Melantrichu, hřeje mne u srdce. Ale když se rozhlédnu dnes kolem sebe, co se z toho všeho vyklubalo, je mi moc smutno. Hlavně z toho, že lidé jsou nepoučitelní. Že si nechali rozkrást republiku, že nechali grázly z minulého režimu, aby beztrestně obsadili výnosné posty, že si zvolili za prezidenta hulváta a nyní volí a podporují stranu vedenou naprosto bezskrupulózním ambiciózou. A hlavně - že jim je jedno, že se krok po krůčku navracíme k totalitě…

Ale nechám politiky, však jsme k ní měli komentáře už minulé dva týdny…

 

Veselejší zpráva je, že Český kalendář 2017 už byl dnes rozeslán na první várku objednávek z domova i ze světa. Takže během několika dnů či týdnů (podle toho, jestli putuje do Černošic či na Nový Zéland) se z něj můžete radovat. Je pěkný, tak jako ty dřívější. Musí, však je taky poslední.

Poslední měly být i články do konce roku na našem webu. Ale nebudou! My jsme o tom sice s Vendou a Ladou trochu uvažovaly a rozmlouvaly o tom, jak bychom se věnovaly poté samy sobě apod., ale zapomněly jsme na Marinu! Ta má nyní volno a je ochotna s námi zase spolupracovat, takže na další rok máme my i vy vystaráno. A když mi dneska ráno přišly malebné zprávy z jednoho z nejstarších a nejvýznačnějších českých muzeí v Iowě, zamáčkla jsem slzičku štěstí, že je mohu dát na web.

A s Marinou tam bude brzy opepřený rozhovor, to si nenechte ujít.

 

Hezký podzim přeje

 

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012