Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

Anna Sobotková 10 2016 Kultura česky

 

 

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava slaví letos dvacet let své existence. Jubilejní ročník se uskuteční ve dnech 25. až 30. října 2016 v Jihlavě

a nabídne kromě dokumentárních filmů i řadu zajímavých workshopů, výstav a besed. Nebudou chybět ikonické filmy ani současné novinky.


Festival Ji.hlava přináší už dvacet let to nejlepší z dokumentárního filmu a letošní ročník nebude výjimkou. Filmy se představí v několika programových sekcích. Historii festivalu připomene sekce nazvaná Ji.hlavský manifest, ve které je připraveno okolo dvaceti esejí. Diváci uvidí filmy Papírové hlavy (1997) nebo švédskou Poslední večeři (2006). V soutěžní sekci První světla jsou připraveny filmy začínajících dokumentaristů a autorů. V sekci Mezi moři se představí filmy ze střední a východní Evropy, přičemž hlavním tématem se letos stává Turecko a jeho dokument. Mezi mezinárodními filmy samozřejmě nechybí ani české snímky. Sekce Česká radost uvede třináct z nich. V sekci Průhledná krajina se objeví to nejzajímavější z islandského dokumentu od toho nejstaršího až po novinku kultovního tvůrce Fridrika Thora Fridrikssona, který bude v Jihlavě osobně a je s ním připravena beseda. Další osobností festivalu, jehož tvorbě bude věnována pozornost, je americký experimentální filmař Bill Morrison, který využívá ve své umělecké tvorbě staré a poškozené filmové pásy. Jedinečnou příležitostí pro nadšence a fanoušky kinematografie je i sekce Ruská avantgarda, která bude letos zastoupena tvorbou Dzigy Vertova a to na oslavu světového dne audiovizuálního dědictví. U této příležitosti bude ve čtvrtek 27. října uveden v nové zrestaurované digitální podobě jeho slavný film Muž s kinoaparátem (1929).

 

Anna Sobotková


(Foto: z archivu festivalu Ji.hlava)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012