Dalajlama na letošní návštěvě České republiky

Lada Topinková 10 2016 Aktuality česky

 

 

Po vyslechnutí dnešních TN, že čtyři nejvyšší ústavní představitelé naší republiky vydali za naší republiku distancující prohlášení k návštěvě dalajlámy v ČR, cítím potřebu se k jeho návštěvě také vyjádřit a tím se distancovat od oněch čtyř. Naštěstí nejsem sama - s dalajlamou se sešel ministr kultury Daniel Herman, padesátka členů Parlamentu a Senátu, univerzity vyvěsily tibetské vlajky.


Vítání Jeho Svatosti 14. dalajlámy v České republice jsem se osobně zúčastnila. Organizátoři přivítání (Češi Tibet podporují a další neziskovky např. Post Bellum) tibetského duchovního dalajlámy v Praze museli postavit pódium jinde, než si původně přáli. Přímo na Hradčanském náměstí dalajláma nevystoupil, protože to pořadatelům nepovolila Správa Pražského hradu (uvítání mělo být symbolicky tam, kde ho před šestadvaceti lety přivítal jeho přítel, bývalý prezident Václav Havel). Vítání se tedy konalo „za plotem“, na nedalekém nádvoří Salmovského paláce, který patří Národní galerii, díky vstřícnému postoji ředitele NG.

 

Dalajláma se dostal ke slovu (ze dvora Salmovského paláce ke stovkám účastníků, stojících na Hradčanském náměstí) až po, z mého pohledu nesmyslného, „programu“.

 

To, že jej západní lídři kvůli obchodním vztahům s Čínou odmítají přijmout, mu nevadí. "To pro mě není důležité, důležité je setkat se s lidmi, veřejností. Vlády se čas od času mění, jejich politiky také, ale národy jsou stále tvořeny lidmi," řekl.

Dalajláma hovořil také o exprezidentu Havlovi, jehož ideje podle něj nezmizely. "Nyní máme my odpovědnost udržovat a předávat jeho hluboké hodnoty, jsem o tom přesvědčen, a také o tom, že Češi svého někdejšího lídra stále milují... Nikoli jen jeho jméno, ale jeho idea, jeho koncept musí dál žít," dodal.

Jednou z pronesených myšlenek, které jsou mi blízké, byla i paralela mezi dnes již existující EU, přes unie států v Africe, v Latinské Americe, v Asii, a následném vzniku společenství všech států na Zemi.

 

Lada Topinková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012