České školy bez hranic

Obdrželi jsme mailem informaci o novém vydání Newsletteru Českých škol bez hranic.
Co se v zářijovém Newsletteru dočtete? Na čem nyní spolek ČŠBH pracuje včetně novinek a zajímavostí ze všech osmi českých škol působících v zahraničí.
Připojujeme úvodník paní Lucie Slavíkové-Boucher, předsedkyně spolku ČŠBH (na snímku)
Milí čtenáři, vážení přátelé a příznivci Českých škol bez hranic,
začal školní rok; do lavic Českých škol bez hranic zasedlo bezmála 700 žáků, všichni připraveni věnovat svůj většinou víkendový odpočinkový čas právě výuce češtiny a české historie.
A během roku pak i řadě doplňkových akcí: v několika školách se chystá divadelní představení, úplně všude Noc s Andersenem, v Ženevě prosincový Průvod s lampiony, ve Frankfurtu kurz 1. pomoci, v Drážďanech Detektivní výtvarná dílna s Petrem Morkesem, v Paříži Slavnost čtení a překladatelská soutěž.
Ve spolku ČŠBH jsme se v poslední době věnovali přípravě dvou mezinárodních konferencí. Tradiční, letos již 8. ročník, Mezinárodní konference Českých škol bez hranic a spolupracujících škol proběhl v rámci Týdne češtiny ve světě v srpnu v Praze.
Ve dnech 19. a 20. září spolek uspořádal, jako odborný partner ve spolupráci se Stálou komisí Senátu pro krajany žijící v zahraničí a Akademií věd České republiky, mezinárodní konferenci „Diaspora jako partner mateřského státu“. Inspirativní a dalo by se říci vůbec první debata v tomto rozsahu přinesla řadu odpovědí a otevřela mnoho témat, na kterých bude třeba dále pracovat. Jednoznačně mimo jiné ukázala, že vytvoření pracoviště s mezirezortní kompetencí, které bude mít na starosti všechny otázky spojené s Čechy žijícími v zahraničí, je naprostou nezbytností. Spolek Česká škola bez hranic u příležitosti této konference realizoval dotazníkový průzkum na téma „Češi v zahraničí – jejich vztah k mateřskému státu“. (Podrobněji na toto téma na straně tři.)
Konference zároveň ukázala, že jedinou dlouhodobě fungující celosvětovou sítí zahraničních Čechů je právě síť českých škol. Vzdělání je základ mobility, vzdělání v češtině – dětí, které vyrůstají v zahraničí – je základní podmínkou pro návrat do České republiky, ať už jejich rodičů nebo později jich samých.
Čeká nás tedy hodně práce. Přeji všem přínosný školní rok.
Více na adrese:
https://drive.google.com/file/d/0B_8nkkm1IxA9XzliaEVlOF9qWFE/view?usp=sharing
a
www.csbh.cz
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad