Stalo se v září 2016 – a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 10 2016 Aktuality česky

 

 

Začal školní rok, a protože ti šťastnější měli volno až do 5. září, města i vesnice duněly dětským smíchem, řevem, rvačkami i pláčem nad rozbitými koleny. Navíc celý měsíc bylo nádherné letní počasí, takže i první vyučovací hodiny (a testy, kdo a co zapomněl) se daly přežít. Všichni jsme hluboce prožívali smrt Věry Čáslavské a taky se dost hodnotilo, jak kdo reagoval. Pan prezident zmínil její sportovní úspěchy a nezmínil se o jejím charakteru a postojích k okupantům. Význam slova „charakter“ mu pomůže na internetu najít jeho mluvčí Ovčáček-čtveráček.


Miloš Zeman dokázal nemožné (totiž, nemožné pro normálního člověka!). Prohlásil:“Já se nebudu vměšovat do amerických vnitřních záležitostí, pouze řeknu – ano, kdybych byl americkým občanem, volil bych Donalda Trumpa“. Zemanova nechuť k současné americké politice má kořeny v jeho láskyplném vztahu k Putinovi. A taky v tom, že si našeho prezidenta nějaký Barack Obama dostatečně neváží! - A taky oznámil, že našim příštím velvyslance v USA bude šéf jeho zahraničního odboru Hynek Kmoníček. Americká strana to však ještě neodsouhlasila! - A do třetice všeho zlého: Miloš Zeman se odmítl omluvit rodině Ferdinanda Peroutky za urážlivé výroky o slavném novináři. Pravomocné rozhodnutí odvolacího soudu sice nabylo právní moci, ale není vymahatelné jinak, než exekučním řízením. Sankce by však platila prezidentská kancelář z daní občanů.

 

Lobista Marek Dalík konečně nastoupil čtyřletý trest za podvod při vyjednávání nákupu obrněnců Pandur. Chtěl za zprostředkování od výrobce půl miliardy korun! Po přepychovém životě je to fakt velká změna. Třeba by se ale daly zpeněžit zážitky a natočit film, co? Po propuštění je muklům KKD (každá koruna dobrá)!

 

Bývalí pražští primátoři Tomáš Hudeček a Bohuslav Svoboda byli odsouzeni kvůli nezákonné zakázce na Opencard. Podmínka je od dvou do pěti let. Přitom kauza dopravní karty začala už za primátorování Pavla Béma v roce 2006, který podepsal nevýhodnou smlouvu s firmou Haguess. Jeho komentář? „Nemám s tím nic společného!“.

 

Zemřel sbormistr a dirigent Miroslav Košler (85). Spolupracoval např. S Českým filharmonickým sborem a hostoval na předních světových scénách.

 

Karel Gott zazpíval na oslavách 70. narozenin Hany Zagorové. Takže to chvílemi vypadalo jako oslava jeho znovuzrození.

 

Jára Cimrman je spoluobčanem každého gramotného Čecha, Moravana i zahraničního krajana. Jeho jméno se poprvé rozprchlo po rozhlasových vlnách 16. září 1966. To jako řidič parního válce vystavoval svá umělecká díla ve fiktivní Nealkoholické vinárně U Pavouka. Zakládající schůze divadla byla v říjnu 1966 a každý ze signatářů slíbil napsat jednu jednoaktovku. Což Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak a Jiří Šebánek splnili několikrát. Dva z nich až mnohokrát za těch padesát let!

 

Znovu se rozhořely vášně při diskuzích, zda smí cyklista na výletu pít. Ne vodu, ale pivko nebo víno. Zatvrzelí zastánci svobody rozhodování tvrdí, že ani podnapilý cyklista v žádném případě nemůže nikoho zranit nebo zabít. Jasně, že neohrozí třeba kamion – ale ten se mu bude vyhýbat, převálcuje protijedoucí auta a zaparkuje v lese. Takže babo raď!

 

Medvědi nevědí, že túúúristi nemaj´ zbraně... a tak napadli v Západních Tatrách dva Čechy. Ti se stačili zavrtat do porostu kleče a ráno si prohlíželi rány: odřeniny a škrábance. Škoda, že takový zážitek nelze u cestovek objednat! Kolik by tak stálo nechat sežrat (nebo aspoň vyděsit) skupinu politiků?

 

A tradiční dobrá zpráva nakonec: pamatujete si kultovní čepici zvanou „zmijovka“? Po léta se zdálo, že výrobu v Tonaku v Novém Jičíně zachraňuje jen vývoz do Afriky: např. do Senegalu posílají z továrny kontejnery s 220 tisíci zmijovek ročně. Ona tam je v noci velká zima a vlněná čepice se hodí! U nás to není tak výrazné, v létě je teplo a v zimě – hurá, zmijovka se hodí ve dne v noci! V Česku slaví návrat staré modely nábytku, spotřebičů, oblečení a tedy i čepic. Kdepak klobouky! Už loni si kulicha narazilo na hlavu 15 tisíc lidí. Teď otevřel Tonak prodejnu v nejdražší ulici v Praze, v Pařížské. Jestli máte dost peněz, zkuste zkombinovat plášť od Diora se zmijovkou! Pokud nemáte odvahu nebo peníze, klidně k ní můžete obléct prošívanou bundu! Poznáme se, já ji budu mít taky!

 

Přeji vám klidný říjen, nenastydněte a čtěte Český dialog! Víc už pro své zdraví udělat nemůžete!

 

Venda Šebrlová

 

(Foto: ansábl Divadla Járy Cimrmana na starším snímku)

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012