Ohlas na konferenci zahraničních Čechů paní Blanky Karlsson

-red- 10 2016 Ohlasy a názory česky

 

 

Jaké jsou moje dojmy z letošního kongresu zahraničních Čechů?

 

Bylo to jako vždy krásné až dojemné setkání se všemi účastníky kongresu, protože se dobře známe a jsme jaksi "jedna rodina". Oceňuji dobrou přípravu organizátorů kongresu, ale ve dnech konání všech vystoupení je vše velmi intenzivní, takže mi odpoledne chyběla jedna přestávka, která byla jen dopoledne.

 

Pokaždé máme připraven velmi hodnotný kulturní program a tak i letos jsme si mohli vychutnat muzeum, archiv, výstavu. Ve Státním technickém muzeu nás přijali výbornými koláči a poté prováděl sám pan ředitel a sděloval navíc mnoho zajímavostí, které tam na informačních tabulích nejsou. Výstava na Jungmanově náměstí byla událostí na vysoké úrovni a já jsem potom jakožto historik nejvíce ocenila výstavu v Národním archivu, kde mi síla dojmů z listin, které měl Karel IV v ruce, způsobila horečku v těle i duši.

 

Nemohu nenapsat závěrem, že téma kongresu - identita - se hodilo i k mé aktivitě před konáním kongresu, kdy jsme s manželem jeli rovnou z letiště autem z půjčovny do Náchoda a dále po stopách mých českých předků cestou v deseti městech/obcích a dvou archivech, to vše plánováno konkrétně na základě primárních pramenů z mé právě dokončené rodinné kroniky Předkové a my. Najeli jsme 1000 km od 21. do 24.9., kdy jsme teprve přijeli do Prahy.

 

Nuže, zdravím organizátory a účastníky kongresu zahraničních Čechů a již nyní se těším na další ročník, který bude v roce s onou osmičkou na konci!

 

Srdečně - Blanka Karlsson ze Švédska, hrdá na svého česky mluvícího manžela Stellana, též účastníka kongresu.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012