Otevřený dopis ministrovi zahraničních věcí ČR

Vážený pan Lubomír Zaorálek,
ministr zahraničních věcí ČR
na vědomí: vláda ČR, Stálá komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí, vládní zmocněnec pro krajany, krajanské spolky, tisk
Vážený pane ministře,
dnes skončil jubilejní 10. ročník festivalu krajanů, který pořádáme s podporou MZV, dříve skutečnou, nyní jen formální a velmi nepatrnou.
Přehlídky se v tomto roce zúčastnilo 18 krajanských souborů a 600 účastníků, z toho 390 účinkujících.
K dnešnímu dni se festivalu zúčastnilo celkem 5800 krajanů z 19 zemí, včetně souborů ze severní i jižní Ameriky, z Afriky, Austrálie. Oproti minulým letům se festivalu účastní čím dál více mladých lidí, díky možnosti účastnit se festivalové přehlídky se do spolků hlásí stále více mládeže. Dle odhadu v Praze krajané utratili v ČR minimálně11,6 miliónů Kč, navštívili velký počet památek, přivezli do ČR podnikatele, atd. Krajané jsou velkými propagátory ČR, velkými investory, přivádějí do naší země obrovský kapitál a firmy; stejně tak „přenášejí“ naší zem ven do světa.
Přesto všechno, nejen Vaše ministerstvo (přes stále klesající finanční podporu festivalu), ale i celá politická scéna zůstává netečná vůči povinnosti morálně vnímat Čechy ve světě na stejné úrovni jako ty doma a tím uskutečnit i ty zásadní kroky pro jejich asimilaci s domácí scénou. Vytvoření funkce vládního zmocněnce pro krajany byla pouze formální akce, neboť není vybaven žádnými pravomocemi.
Je pozoruhodné, že festivaly lokálního charakteru mají v České republice milionové rozpočty a dostávají také milionové dotace (viz akce FOS ), zatímco krajanský festival je rozhodnutím vlády zařazen pod ministerstvo zahraničních věcí a zcela zastrčen do pozadí. Co se týče státní podpory, není to ani procento toho, co pro takovéto festivaly dělají jiné země. Pro tento festival částka na ubytování 390 účinkujících na 4 dny ve výši 100 000.Kč prostě nestačí a vzhledem k tomu, že mi ani MZV ani žádní vládní organizace nenabídla pomoc, byla jsem nucena si vzít půjčku 200 000, aby se kryly základní výdaje festivalu.
Proto jsem byla nucena sdělit krajanům, že tento jubilejní 10. ročník je naším posledním – čímž bude festival končit, ale zároveň posílám tento dopis – s plnou podporou Konzultativní rady Senátního výboru pro krajanské vztahy – všem krajanským spolkům a významným osobnostem našeho politického a kulturního života, jak doma, tak ve světě, aby se dozvěděli, že si na organizaci takové akce nenajde stát prostředky, a tak si důchodkyně musí půjčit peníze na to, aby se krajanský festival mohl vůbec konat.
Tento příklad je přesným odrazem postoje naší politiky k Čechům žijícím v zahraničí. Škoda, že nevěnujete větší pozornost našim krajanům, škoda, si nevážíte práce, kterou jsme s vaší minimální podporou za 10 let udělali v oblasti krajanské politiky, bylo to téměř zadarmo a mohli jste sklízet plody naší dlouholeté úspěšné dobrovolnické práce. Krajané se budou ptát, proč festival končí – Ti, kteří jsou zde, ti kteří tu byli i ti, kteří se sem chystají.
Za Občanské sdružení Sedm paprsků
PhDr. Věra Doušová, statutární zástupce, ředitelka a zakladatelka krajanského festivalu
V PRAZE dne 2. 10. 2016
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad