Ďáblova pečeť

Petere Tremayne
Pokud vás zajímá irská společnost 7. století, vybrali jste si dobře! Pokud rádi čtete detektivky, vybrali jste si dobře! Budete bloudit spolu s právničkou sestrou Fidelmou a jejím mužem Eadulfem okolnostmi kolem vraždy klerika a ptát se, jak souvisí s očekávaným příjezdem anglosaských duchovních. A jaký vliv má na současné dění pronikání křesťanství, prezentované Římem?
P. Tremayne je narozen v Anglii (1943) a studoval Kelty a jejich kulturu. Protože v dnešní Velké Británii se za staletí smíchaly rodinné tradice i oficiální dějiny, mají jeho odborné práce témat na mnoho desetiletí. Aby si odpočinul, začal psát navíc i romány a detektivky. A sestra Fidelma zná staré irské právo, které je stejně jako to současné svazováno klanovými zvyklostmi a vzájemnou nedůvěrou. A co víc - také nevypočitatelnou záští.
„Anglové a Sasové tvoří dohromady jedenáct království a jejich vládci spolu často válčí. Upřímně pochybuji, že se jednou dočkáme doby, kdy budou žít všichni ve shodě. V současné době se ani tak nebojuje kvůli tomu, aby se všechno království sjednotila – teď je hlavní spor o to, kdo si bude moct osobovat titul přemožitele a vládce Britů,“ vysvětluje králi Colgú jeho rádce Eadulf. Na královském dvoře začíná v té době, zvané „zlatý věk vzdělanosti v Irsku“, řetěz násilí.
(Pokud vás napadá, že spor Irů a „Anglů“ o území a vládu je historií, mýlíte se. Trvá i teď.) Když se při četbě prvních stránek vyrovnáte se (z počátku složitými) tituly a jmény, zakousnete se do dávného a složitého detektivního příběhu dychtivě jako dítě do čokolády. Stejně tak činí i čtenáři překladů Treymanových „historických detektivek“ do pětadvaceti jazyků (včetně japonštiny).
Vydalo nakl. Vyšehrad
Venda Šebrlová
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad