Ďáblova pečeť

Venda Šebrlová 10 2016 Knihy česky

 

Petere Tremayne

 

Pokud vás zajímá irská společnost 7. století, vybrali jste si dobře! Pokud rádi čtete detektivky, vybrali jste si dobře! Budete bloudit spolu s právničkou sestrou Fidelmou a jejím mužem Eadulfem okolnostmi kolem vraždy klerika a ptát se, jak souvisí s očekávaným příjezdem anglosaských duchovních. A jaký vliv má na současné dění pronikání křesťanství, prezentované Římem?

P. Tremayne je narozen v Anglii (1943) a studoval Kelty a jejich kulturu. Protože v dnešní Velké Británii se za staletí smíchaly rodinné tradice i oficiální dějiny, mají jeho odborné práce témat na mnoho desetiletí. Aby si odpočinul, začal psát navíc i romány a detektivky. A sestra Fidelma zná staré irské právo, které je stejně jako to současné svazováno klanovými zvyklostmi a vzájemnou nedůvěrou. A co víc - také nevypočitatelnou záští.

„Anglové a Sasové tvoří dohromady jedenáct království a jejich vládci spolu často válčí. Upřímně pochybuji, že se jednou dočkáme doby, kdy budou žít všichni ve shodě. V současné době se ani tak nebojuje kvůli tomu, aby se všechno království sjednotila – teď je hlavní spor o to, kdo si bude moct osobovat titul přemožitele a vládce Britů,“ vysvětluje králi Colgú jeho rádce Eadulf. Na královském dvoře začíná v té době, zvané „zlatý věk vzdělanosti v Irsku“, řetěz násilí.

(Pokud vás napadá, že spor Irů a „Anglů“ o území a vládu je historií, mýlíte se. Trvá i teď.) Když se při četbě prvních stránek vyrovnáte se (z počátku složitými) tituly a jmény, zakousnete se do dávného a složitého detektivního příběhu dychtivě jako dítě do čokolády. Stejně tak činí i čtenáři překladů Treymanových „historických detektivek“ do pětadvaceti jazyků (včetně japonštiny).

 

Vydalo nakl. Vyšehrad

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012