Jiří Suchý – kdepak, není mu 85!

Venda Šebrlová 10 2016 Kultura česky

 

 

To byste museli být na oslavě jeho narozenin v Semaforu! Ten pán, co slavil 85. narozeniny nepřišel, asi už je na mejdany moc starý... Ale byl tam Jiří Suchý, hvězda našich studentských i ranně dospělých let. A vlastně, i těch starších a ještě starších. Bylo narváno - ostatně jako vždycky v Semaforu.

 

To nám připomenul střihový film scénáristy a režiséra Jiřího Vondráka, který zaplnil půl večera a měl velký úspěch. Producentem je nezisková organizace Občanské sdružení zámek Liteň, která má za cíl především obnovit a pozvednout jméno a odkaz operní pěvkyně Jarmily Novotné a českého šlechtického rodu Daubků. Černobílé snímky se střídaly s novějšími a novými barevnými a k tomu jsme poslouchali komentář Jiřího Suchého. Vím, že se to nesluší (mít smutek na duši) – ale divadlo občas zaječelo nadšením a nebo bylo velmi, velmi potichu, když se jubilant zabýval tak oslnivými problémy, jako že jej pronásledují nápady a že to nakonec vždycky nějak dopadlo. Myslím, že stejně dobře, jako neustálé stěhování divadla po Praze... A kdo si vzpomene na články v Rudém právu, Mladé frontě a Lidové demokracii normalizačních let, které opovržlivě prskaly po poetice divadla? Ovšem, nedostatek financí škrtí Semafor dodnes a jak se přiznal pan ředitel, je nejen autorem a hercem, ale také donátorem. Dost hanba, co?

Jiří Suchý se označuje za filosofa-amatéra a svoje boje-souboje prožívá dodnes. Ostatně, má na to i služební právo, protože Semaforu šéfuje už skoro tak dlouho, jako královna Alžběta II. britskému impériu.

„Věnoval jsem si druhou půlku večera, tak uvidíte, co jsem si dal za dárek!“ oznámil pan ředitel a pustil nás na pár minut na skleničku. A pak už se hrálo, tancovalo a zpívalo: Jitka Molavcová je opravdu muzikálová hvězda a kdyby potlesk měl podobu květin, na pódiu by vyrostl nový Říp. Posledním gratulantem byl Vít Suchý, vnuk Jiřího Suchého. To, jak zpíval a hrál na okulele, nás nenechalo na pochybách, po kom to (dvoumetrové) dítě je!

Potlesk byl nekonečný, stáli jsme, někteří ječeli, někteří brečeli... Pane Suchý, děkujeme a přejeme hodně dalších nápadů – vždyť ono to nějak dopadne!

 

Venda Šebrlová

 

Foto: Dušan Dostál

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012