SAMOROST LANDOVSKÝ

Anna Sobotková 9 2016 Kultura česky

 

 

Pavel Landovský, přezdívaný přáteli Lanďák, patřil vždy mezi výrazné osobnosti české kultury. Signatář Charty 77, mimořádně nadaný herec bez dramatického vzdělání. Dne 11. září 2016 by Landovský oslavil svoje významné kulatiny.


K výročí jeho nedožitých osmdesátin připravila Česká televize sérii pořadů, které mají vykreslit komplikovanou osobnost slavného herce.

 

Pavel Landovský se narodil v Havlíčkově Brodě, původně se vyučil nástrojařem a po maturitě se několikrát neúspěšně pokusil o složení zkoušek na pražskou DAMU. Svého snu o herectví se i přes neúspěch na divadelní akademii nevzdal a odešel jako elév mimo Prahu. Jeho herecká tvorba byla spjata se jmény významných českých režisérů, mohl se pochlubit spoluprací s Jiřím Menzelem, Jiřím Krejčíkem či Milošem Formanem. Většina snímků, které se Česká televize k výročí rozhodla uvést, vznikla v dobách jeho největší herecké slávy. Pro herectví Landovského byla typická určitá zemitost a neotesanost, kterou dokázal zúročit v rolích jednoduchých, ale citlivých mužů. Pro jeho filmovou kariéru se ukázala být stěžejní role v komedii Utrpení mladého Boháčka, která ho proslavila. Film vznikl v roce 1969 a režie se ujal František Filip. Landovský zde vytvořil roli mládence poněkud hrubějších mravů, kterého matka nutí do ženění. Svého hereckého vrcholu se dočkal na přelomu šedesátých a sedmdesátých let, kdy patřil k uznávaným a hojně obsazovaným hercům. K jeho osobnosti neodmyslitelně patřila i politická angažovanost pro hnutí Charta 77. Po podpisu dokumentu v roce 1977 byl opakovaně vyslýchán StB a nakonec v rámci akce Asanace donucen k emigraci.

Pavel Landovský zemřel na infarkt v říjnu 2014.

 

Česká televize představí v termínu 6. - 11. září několik střípků z tvorby tohoto herce a disidenta. Zařadí záznam slavného divadelního představení Revizor, kde Landovský exceloval, uvede filmy Flirt se slečnou Stříbrnou, lidovou komedii Utrpení mladého Boháčka a odvysílá pohádku Nejsem chmýrko na bodláku. Připojeny jsou i televizní dokumenty Úsměvy Pavla Landovského a Lanďák.

 

Anna Sobotková

 

(Foto: film Utrpení mladého Boháčka, P. Landovský a J. Kotrbová)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012