Příběh paní Bernardové

S životní situací paní Bernardové jsem se seznámila v souvislosti s její telefonickou žádostí, abych ji navštívila, protože má zájem předat Nadaci pro výstavbu penzionů pro seniory s komplexními službami, sídlem Praha 4, Jeremenkova 9 (dále jen Nadace) peněžní dar, protože jsme jediná Nadace, která řeší naléhavé situace seniorů v ČR. Jsem zřizovatelkou a předsedkyní správní rady Nadace. Při setkání mi sdělila, že v roce 2002 prodělala operaci srdce a již 4 roky se snaží o umístění v penzionu pro seniory v Praze. Její zdravotní stav jí nedovoluje chůzi do 3. patra bez výtahu, ale nebrání jí, aby se o sebe starala v odpovídajícím penzionu. Jednala v roce 2001 se sociální pracovnicí městské části Prahy 10, která jí řekla sova, pro která se rozhodla veřejně reagovat: "nelíbil se Vám minulý režim, tak budete čekat 10 let". Své zkušenosti dne 3. 2. 2003 v rozhlasové stanici Regina, v seniorklubu.
Sdělení je ve shodě s informacemi Nadace, které získala při osobních jednáních s pražskými seniory, kteří potvrzují urážky a ponižování, kterým jsou vystavováni při jednání o svém umístění v penzionech nebo DPS. Nemají osobní odvahu paní Bernardové veřejně o nevhodném jednání odborných pracovníků sociálních odborů, odpovědných za řešení jejich sociální situace, veřejně hovořit. Městsko části Prahy 5 a Prahy 10 odmítaly zapsat žadatele do pořadníků. Situace se změnila po stížnosti Nadace. Obrátila jsem se s dotazem na vedoucí sociálního odboru Městské části Prahy 5 s žádostí o vysvětlení. Ta mi sdělila, že ji senioři zajímají po 80 letech, protože do té doby jsou zdraví.
Naše zkušenosti potvrzuje Zpráva o stavu lidských práv v České republice za rok 1999 Českého helsinského výboru, která uvádí, že polovina rodin v ČR se nezajímá o potřeby seniorů ve své rodině. Tento stav vede k emocionálnímu a psychickému vydírání. Jeden humanitní odbor předává seniorům formulář, který si nechává slibovat od žadatelů finanční dar a další finanční dar od majitele bytu, v němž senior bydlí.
Zdravotní stav paní Bernardové je naléhavý, což mohu posoudit pro svou pětiletou činnost v Nadaci. Za toto období zemřela ze 117 evidovaných zájemců o bydlení v penzionu Nadace, třetina. Zemřeli na mozkové příhody, infarkty a dopravní nehody. Zemřelí senioři byli aktivní, měli zájem svou zdravotní situaci řešit, společnost nebyla připravena pomoci. Zdravotní stav paní Bernardové potvrzuje, že finančně náročná a pro pacienta nebezpečná operace nebude úspěšná, pokud na zdravotní stav nebude připravena sociální oblast a pro paní Bernardovou nebude připravena sociální péče. Bariéry pro řešení seniorského bydlení vytvářejí státní úředníci komunistického režimu, kteří plynule přešli do demokratických poměrů. Sociální oblast byla a zůstala tabuizovaným tématem, a proto v České republice nedošlo od roku 1989 k absolutnímu nárůstu sociálních lůžek pro seniory ve státních zařízeních. V České republice je 26 263 sociálních lůžek pro seniory ve 224 zařízeních. Údaj je potvrzen Zprávou o stavu lidských práv v České republice za rok 2000. Tento rozsah péče o seniory, kteří jsou oslabeni věkem a zdravotním stavem, je ve shodě s představami komunistických režimů a v příkrém rozporu s péčí o seniory v zavedených demokraciích.
Bývalá náměstkyně MPSV ČR PhDr. Běla Hejná, odpovědná za výstavbu sociálních lůžek pro seniory uvedla v časopise č. 2/2002 Generace, že v demokratických režimech ve světě využívá možností seniorské výstavby 25 -- 30 % seniorů. Vzhledem k počtu seniorů 1 883 783, k celkovému počtu 10 230 060, nedosahuje počet sociálních lůžek pro seniory 1 %.
Stávající kapacity, kdy 41 % je umístěno v budovách postavených před rokem 1900 a z toho 10 % v budovách postavených před rokem 1700 potvrzují rozsah zájmu odpovědných státních úředníků za tento stav. Přes nevyhovující poměry, které v těchto zařízeních nelze změnit, je i do těchto zařízení dlouhá čekací lhůta, například Domov důchodců v Černé Hoře.
Neřešená situace seniorské výstavby se bude nadále v České republice zhoršovat. Statistický úřad ČR a Statistický úřad OSN potvrzují, že v ČR bude do roku 2050 nejvyšší nárůst seniorů ve světě. V roce 1999 bylo v ČR 18 % seniorů a v roce 2050 bude v ČR 40 % seniorů V magistrátních městech Praze, Brně, Ostravě a Plzni bude nad 30 % seniorů již v roce 2020.
"Nejstarším" krajem je hlavní město Praha, kde index stáří převyšuje republikovou hodnotu o 41 %. (server www.mpsv.cz, ze dne 23. 9. 2002)
Nezájem odpovědných institucí o řešení seniorské výstavby nemění společenské prostředí, pro které senioři již půl století tvoří nejpočetnější skupinu občanů, u nichž dochází k porušování lidských práv. Senioři jsou občané oslabení zdravotním stavem a věkem, a proto je jejich hlas ve společnosti nejméně slyšet. Toto jsou rozhodující důvody, proč jsem v roce 1997 založila Nadaci. Projekty Nadace na řešení seniorské výstavby uvádíme na serveru www.altista.senior/cz.
Finanční prostředky, které získá Nadace pro řešení seniorské výstavby, ve shodě s projekty Nadace, umožní urychlené řešení životních situací seniorů, kteří vyžadují naléhavou pomoc, což potvrzuje příběh paní Bernardové.
Finanční dary lze zasílat na č. účtu 578 588 963/0300/SWIFT: CEKOCZPP, Na Poříčí 24, 115 20 Praha 1.
Děkujeme za pochopení situace seniorů v ČR.
V Praze dne 6. 5. 2003JUDr. Jitka Hoplíčková
předsedkyně správní rady
Nadace pro výstavbu penzionů pro seniory
s komplexními službami
Jeremenkova 9
147 00 Praha 4
tel. 241 431 674, privát 244 460 650
úřední hodiny úterý 9--13 hodin
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad