Pozvání na výstavu do Kutné Hory

Milí přátelé a příznivci díla Jiřího Wintera neboli Neprakty,
srdečně vás zvu na zahájení výstavy, které se bude konat v Galerii naivního umění v Kutné Hoře. Výstava bude zahájena 1.9. v 18.00 a bude zde k vidění leccos, co jste ještě neviděli.
Například posmrtná maska Miloslava Švandrlíka, vytvořená akademickým sochařem Janem Bernatem. Ano, tím Janem Bernatem, kterého pan Miloslav ve svých knihách žertem (ale vcelku oprávněně☺) nazýval "šílený sochař" a jehož syn Kryštof před nedlouhou dobou zorganizoval udílení ceny Rohatého Dalího.
Miloslav Švandrlík je v Kutné Hoře pohřben po boku své milované ženy Evinky na romantickém lesním hřbitově, který si společně vybrali při svých procházkách okolím města.
Na výstavě objevíte i některá díla, která ještě nebyla vystavena nikdy a nebo jen jednou (například olejomalby, vystavené zcela poprvé v břeclavské synagoze na jaře tohoto roku).
Mimo hlavní výstavy můžete též shlédnout doprovodnou výstavku přepůvabných kreseb léčivých bylinek a všeho, co s nimi souvisí, doprovázenou vtipnými texty Miloslava Švandrlíka. Ta pro vás bude připravena v pohádkovém pensionu U babky bylinkářky v Zahradní ulici (více na www babkabylinkarka.cz).
Přijeďte se podívat, Kutná Hora je sama o sobě velkým uměleckým dílem a Jiří Winter i Miloslav Švandrlík v tomto městě prožili krásné časy. Miloslav Švandrlík ve vile inženýra Toboly (kterého též znáte jako postavu z knihy "Zrovna teď musiš čůrat?") slunný podzim života po boku své milované ženy, Jiří Winter pak milé a poučné chvilky s kamarádem - antropolgem Emanuelem Vlčkem v nedaleké sedlecké kostnici.
Daniela Pavlatová
Původní zpráva-Od: Jiří Winter - Neprakta <neprakta@gmail.com>
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad