Dožínková slavnost

-red- 8 2016 Kultura česky

 

pořádaná dne 28.8.2016 v Zámeckém areálu Ctěnice

(připravuje Muzeum hl.m.Prahy)

 

Závěr léta tradičně podle zvyků a lidových tradic vrcholil vždycky dožínkovou slavností, tedy poděkováním za bohatou úrodu.

Symbol plodnosti – dožínkový věnec, upletený ze všech druhů obilí a ozdobený květinami, byl předáván s veršovaným přáním i poděkováním hospodáři a hospodyni, ženci a žnečky připomínali své zásluhy o sklizenou úrodu a požadovali zároveň i odměnu.

Celodenní program v Zámeckém areálu Ctěnice pod názvem „České žně“ přináší ukázky lidových řemesel a povídání o českých žních, představí jejich klasické práce, jak se zacházelo s cepy, mlátilo obilí. Naučíte se poznávat obiloviny. Čeká na vás vyprávění o tom, jak se dříve pekl chleba včetně ochutnávek toho žitného, pšeničného a jiných obilných výrobků z nové mouky.

Od 10:00 do17:00 hod. ožije řemeslnické tržiště na nádvoří před zámkem a návštěvníci se budou moci blíže seznámit s mlynářským, pekařským, perníkářským, košíkářským a drátenickým řemeslem a poznají, kdo byl žnec či caletnice. Nabízeny budou tradiční lokální sladkosti jako Erbenovy miletínské modlitbičky či příbramské perníky, pekař a jeho firma Dobroty z pece připraví různé druhy chleba i možnost si přípravu chleba vyzkoušet a pražské řeznictví Hudera a syn bude podávat bohatou paletu jídel, polévky, uzené maso (krkovice, kýta) výpečky z boku, zelí, knedlíky, špek, klobásy.

Mezi druhou a čtvrtou zahraje v zámecké jízdárně Pražská lidová muzika a vystoupí folklórní taneční soubor.

 

V sobotu 27. a neděli 28. 8. 2016 se koná také III. ročník Ctěnického drátování, setkání cechu česko-moravských uměleckých dráteníků, kteří představí svou práci, výstavu soutěžních prací o nejlepší drátenický výrobek na téma „Mýty, zkazky, pohádky“ a připraví drátenické tvůrčí dílny pro děti i dospělé.

Vstup je zdarma.

 

Bss

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012