Snad jsem nezabloudil

Eva Střížovská 8 2016 Knihy česky

 

 

Čs. strana národně socialistická měla heslo

S námi nezabloudíte

a

Oskar Leo Krause

byl jejím aktivistou a nyní i autorem této knížky.


Je to v podstatě autobiografie v souvislostech s jeho politickým zaměřením. A poutavé čtení o člověku, jehož temperament, neposednost a podnikavost ho zavedly jako mladíka do zmíněné strany, jejíž ideály mi imponovaly, poté do emigrace, kde začínal jako většina od nuly. Ale brzy "se neztratil". Už předtím v Československu pracoval v cirkusu a dotáhl to až na ředitele. Při odchodu z vlasti přijal nabídku švýcarského šéfa cirkusu, ale už nezastával vyšší místo, ta byla určená pro rodinu majitele, nýbrž pomocného dělníka. Ale to by nebyl Oskar, aby si z toho něco dělal. Jak se z knížky zdá, uměl si vždycky poradit. Časem se i v tomto cirkusu vypracoval a navíc si splnil sen - založil si galerii. Měl styky s emigrací, jezdil do Mnichova do Svobodné Evropy, vyhledával lidi činné a kulturně založené. Hlavně se brzy spřátelil s výtvarníkem Janem Kristoforim. A začala série jeho výstav. Oskar mu uspořádal za léta desítky výstav nejen ve Švýcarsku, ale téměř po celé Evropě i v USA. Jeho galerie vzkvétala a stala se i vhodným místem pro pořádání setkání československých emigrantů, k nimž se ale také nenápadně přidávali různí agenti StB, do emigrace posílaní za účelem vyzvídání apod. jako např. Jaromír Štětina či manželé Holubovi.

V galerii se pořádaly výstavy, koncerty, besedy a Oskar měl plno práce, aby všechno stačil zorganizovat. Jeho zásluhou do Galerie postupně přicházely osobnosti exilové kultury i politiky. Byl by to dlouhý výčet jmen, kdybych je měla jmenovat, ale alespoň moc báječného výtvarníka Karla Trinkewitze, který např. věnoval Českému dialogu zdarma svoje překrásné kresby Prahy, výtvarník Jan Koblasa, který galerii věnoval své litografie Jana Palacha, Josef Švorecký, Viktor Fischl, Ota Ulč či Adina Mandlová, která samozřejmě přilákala do galerie davy lidí.

Oskar sám jezdil po celém světě, ať už kvůli výstavám nebo navštěvovat čs. spolky a kulturní události. Zkrátka člověk plný energie, kterou uplatňoval tam, kde bylo třeba.

V knížce pro mne byla zajímavá, kromě čtivého vyprávění o jeho životě, galerie emigrantských a exulantských osob, z nichž jsem mnohé znala a s mnohými se přátelila, než bohužel odešli na jiný svět.

Oskar Leo Krause již také odešel, ale jeho galerie pokračuje...

 

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012