Petr Zuska – ROUTE 50

Miroslava Besserová 8 2016 Kultura česky

 

 

Petr Zuska a Tereza Podařilová jsou hosty světové premiéry ROUTE 50, která se uskuteční 26. srpna ve Finsku na Lappeenranta Ballet Gala 2016


Respektovaný finský baletní mistr Juhani Teräsvuori, jehož práci z hostování na českých scénách znají i tuzemští diváci, slaví padesát let tvůrčí činnosti. Při této příležitosti se rozhodl uspořádat baletní Galapředstavení za účasti svých přátel, kolegů, z celého světa. Jsou mezi nimi i umělecký šéf Baletu Národního divadla Petr Zuska a Tereza Podařilová, první sólistka Baletu ND. Zuskovu choreografii, ve které si sám i zatančí, provází hudba jednoho z nejlepších finských jazzových hudebníků, klavírního virtuosa, skladatele Iiro Rantala a která během Lappeenranta Ballet Gala zazní naživo v autorově interpretaci.

Významnými hosty, kteří vystoupí v rámci slavnostního večera, budou tanečníci z Dortmund Ballet s choreografií Alexandra Ekmana Cacti a Williama Forsytha The Vertiginous Thrill of Exactitude, také primabalerína Misa Kuranaga z Boston Ballet, Carlos Pinillos a Philip de Castro z Portuguese National Ballet nebo Emilio Vuorio a Arthur Abram z Baletu Národního divadlo v Brně.

Program Balletu Gala bude ještě jednou uveden 29. 8. ve finském Tampere.

 

Petr Zuska o ROUTE 50:

„Když mě Jussi požádal o vytvoření nového krátkého kusu na letní Galapředstavení v Laperantě a Tampere, nemohl jsem odmítnout. Zvláště, když se bude jednat o oslavu jeho půl století života s baletem a divadlem. Název mého nového duetu Route 50 je parafrází na legendární americkou silnici Route 66 spojující Chicago a Los Angeles, která se dlouho pyšnila názvem„Main street of America“.

Hlavní dráhou Jussiho profesního života se stal balet a taneční divadlo. Kde má začátek, co je koncem tohoto období? Pochybuji, že by uměl Jussi jednoznačně odpověď. Podobné otázky se občas vynoří v mysli mé, i Terezy Podařilové – bývalé první sólistky souboru Baletu našeho ND, a dnes především skvělého baletního mistra, jelikož jsme oba rovněž na cestě, která věkové také míří k padesátce. Pro Jussiho a jeho završenou profesní padesátku tedy s Terezou zatančíme nějaký moment z cesty k padesátce trochu jiné.

Jsem si však jist, že ve výsledku je to vždy dost podobné. Mnohé z toho, co je za námi, se už nikdy nevrátí a mnoho neznámého tam někde v dálce nás teprve čeká.

 

Miroslava Besserová

 

(Foto: Pavel Zuska, autor Pavel Hejný)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012