Naše Lady Milena

Jak víte, máme v některých zemích své zástupce. Jsme pyšni, že ve Velké Británii máme Lady Milenu Grenfell-Baines. Odjela z okupovaného Československa jedním z posledních vlaků, který vypravil Nicholas Winton, čímž zachránil pře Hitlerem téměř sedm stovek dětí.
Bylo jí devět, odjížděla z Wilsonova nádraží a na klíně chovala svoji tříapůlletou sestru Evu. Režisér Mináč natočil na to téma několik filmů. Ještě teď mi jdou slzy do očí, když na ně vzpomenu.
Děti většinou netušily, co s nimi bude, proč jedou od maminky a tatínka. Byly adoptovány britskými rodinami. Milena měla to štěstí, že se jejím rodičům podařilo časem přijet do Anglie. A tak tam žili jako rodina. A na Československo nezapomněli. Milena chodila do Československé školy, vystudovala, většinou pracovala v charitě, provdala se za Sira Grenfell-Bainese. Od malička byla českou vlastenkou. Organizovala koncerty české hudby ve Velké Británii a zas naopak vozila (a vozí) početné skupiny hudebních zájemců na koncerty do Československa a později do České republiky.
Kromě toho, jako dobrou kuchařku, jí zaujala česká pečící Remoska. Začala jí propagovat a napsala k tomu kuchařkou knihu. (Některé recepty najdete v novém Českém kalendáři 2017.) Proslula tím a stala se mj. Lady Remoskou.
Nemohu také nevzpomenout na její let letadlem s Nicholasem Wintonem – Nikim u příležitosti jeho stoletých narozenin. Dostal let jako dárek a měla s ním letět jeho dcera Barbara. Ona to však v poslední chvíli vzdala a požádala Milenu, aby letěla místo ní. Pilot půjčil Nikimu řízení, aby si to užil, vždyť býval pilotem (před mnoha lety).
„Zavřela jsem oči a otevřela jsem je až po přistání, „ vzpomínala pak Milena.
Lady Milena je na prahu osmaosmdesátky stále velice aktivní jak v kultuře, tak v pomáhání lidem v různých situacích. Dělá přednášky pro školy jak v Anglii, tak v České republice, organizuje návštěvy koncertů, je čtyřicet let byla předsedkyní Liverpoolské filharmonie, ve Společnosti Emmy Destinnové, má i mnohá jiná vyznamenání.
Minulý rok dostala medaili MBE (Member of the British Empire) za své zásluhy v propagaci hudby. Poté byla pozvána do Buckimhanského paláce, kde ji princ Charles (za královnu) udělil medaili MBE. Princ Charles má také Remosku.
„ Jestli v té Remosce vaří, jsem se ho neptala,“ říká Lady Milena. A dodává: „On znal Wintona, pohovořil o něm krátce. Koukala na to tři moje vnoučata.“
26. října se bude v Goethe institutu v Praze slavit 80 let, kdy se stal Thomas Mann českým občanem, přijdou tam i lidé z rodné Mileniny Proseče – městečko, které mu tehdy nabídlo domovské právo a Milenin otec odjel do Švýcar a předal mu s dovolením Beneše český pas.
27. ledna bude odhalen Památník rodičům, kteří poslali své děti do Anglie a pak byly odvezeny do koncentráku. (Ještě o tom budeme blíže informovat.)
Již v říjnu vyjde její kniha Lady Remoska.
Zkrátka Lady Milena je úžasná žena, jejíž energie pro dobré činění nezná mezí.
Jsem šťastná, že ji znám.
Eva Střížovská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad