Stalo se v červenci 2016...

Venda Šebrlová 8 2016 Aktuality česky

 

a stojí za pozornost

 

Je to pekelné léto! Pár dní je děsné vedro, pak přijdou tropické lijáky a bouřky. Jo, můžeme se schovat pod střechu a čekat, až bude líp. Jenže nemůžeme utéct před násilím, o kterém se dozvídáme den co den z médií. Jo, můžeme zavřít oči a čekat... na co? Nebude líp, jen ti mrtví a ranění zatím neleží u našich nohou. A politici celého světa zoufale čekají na spásný nápad - který ale neexistuje. Co můžeme nabídnout lidem, kteří chtějí zabíjet a nezáleží jim na vlastním životě? Zoufalství zesílilo i po činu ženy (34), která pár hodin po propuštění z psychiatrie v Bohnicích ubodala v obchodě na Smíchově ženu.


Československý válečný veterán Emil Boček (93) sedl znovu za knipl stíhačky Spifire. Jako dvacetiletý letec se účastnil bojů proti nacistickému Německu, má za sebou 26 operačních letů.

 

Na internetu se už dlouho objevovala nabídka padělatele Havelky, který za 19 990 Kč prodával diplomy na originálním papíře s vodotiskem a s potřebnými razítky. Oznamovaly světu, že jeho majitel má ukončené vysokoškolské vzdělání na ústecké Universitě J. E. Purkyně, pražské ČVUT nebo VUT v Brně. Koupit jste si mohli i maturitní vysvědčení (16 490 Kč) a výuční list. Havelka se hájí tím, že dokumenty vyráběl a prodával jako sběratelské rarity.

 

Zatím se psalo především o nedostatku řidičů kamionů. Je hůř – v Praze už chybějí i řidiči autobusů a tramvají, nepomáhá ani nabídka firem, že zájemcům zaplatí autoškolu. Asi nebudeme muset chodit do fitka, několik kilometrů denně pěšky nás posílí na těle (i na duchu?)!

 

Bývalého hejtmana a politika Davida Ratha známe z mnohaletého vyšetřování a opakovaného souzení za obří korupci. Dodnes jsme však nevěděli, že má bratra Michala. Pánové se nyní přou o dědictví po otci, který údajně ze svého doktorského platu ušetřil 8,4 milionů korun. David se prokazuje závětí, podle které mu otec odkázal naprosto všechno. Michal označil dokument za padělek a bude se soudit.

 

Koncem července začali odjíždět do Ria na olympiádu i naši sportovci. Je jich jen 105, v historii České republiky je to nejmenší parta (minule v Londýně jich bylo 134). Fotbalisté a basketbalisté se totiž nekvalifikovali, chybějí i gymnastky a zápasníci. Do Ria odjede i rychlobruslařka Martina Sáblíková, která nemá jistý start ve svém druhém sportu, cyklistické časovce (s výbornými výsledky!). Je téměř jisté, že náš olympijský výbor se špatně postaral o vyřízení její akreditace. Naopak obavy nemusí mít prezident Zeman, který se s manželkou Ivanou zúčastní zahajovacího ceremoniálu.

 

K zemím, kam se letos nedá jet na bezpečnou dovolenou, přibylo Turecko. Byl tam zmařen pokus o státní převrat a začaly čistky nejen v armádě, ale mezi civilisty. Zcela mimo cíl turistů je Istanbul, Ankara a vlastně celý sever země.

 

Může se v Česku stát policistou i člověk, který má tetování? Možná... Dosud je viditelné tetování strážcům pořádku zakázáno. Dnes už je to ovšem tak rozšířená „ozdoba“, že by to 95% z 3 800 tázaných nevadilo.

 

Ministr kultury Daniel Herman a ředitel mezinárodního knižního veletrhu v Lipsku Oliver Zill podepsali dohodu, podle které bude Česko hlavním hostem veletrhu v roce 2019. V této pozici jsme byli naposledy před 24 lety!

 

Sedmdesátiny oslavil tanečník Vlastimil Harapes, nejmladší jmenovaný zasloužilý umělec a poslední jmenovaný národní umělec (1989).

 

Od poloviny srpna se už v centru Prahy nebudeme uhýbat vozítkům segway. Budou mít zákaz vjezdu! Nejenže jsou monstrózní, ale vždycky jezdí v pelotonu a jejich „řidiči“ občas i na alkohol.

 

Na evropském mistrovství ve skládání Rubikovy kostky byl vítězný čas 7,88 sekundy! Zvítězil P. Weyer z Německa. Já naopak držím český rekord – mně se to nepovedlo NIKDY!

 

A tradiční dobrá zpráva na konec: i středoškoláci, kteří nechtějí dělat to, co vystudovali, mají šanci! Projdou dalším vzděláváním! Třeba taková hospodyně, to není jen tak: vždyť kolik je typů podlah a nemůžete přece na všechno vzít jeden sapon! Kvůli luxování musí rozeznat potahové látky na nábytku a být diskrétní vůči zaměstnavateli! V Unii zaměstnavatelských svazů ročně přibývá až 200 kvalifikací. Schválně si zkuste představit: nejen kosmetička podlahových krytin, ale také např. interiérový poradce, kurýr, nehtová designérka či střihač psů. Přestaňte se smát, ten musí poznat na obrázkách ze třiceti ras psů aspoň dvacet, kromě stříhání doporučit i šampon a pár naprosto nezbytných hřebenů, doporučit zdravou výživu a poznat kožní, ušní i oční nemoci. Detektiv-zpravodajský pracovník je zase muž mnoha profesí a jeho technické vybavení odpovídá požadavkům NASA. Takže nevím, zda bych podle současných kritérií dokázala zabezpečit domácnost, muže a děti. Než bych si prostudovala, jak uklízet, vařit, pečovat o děti na hřišti, správně komunikovat s lidmi v zaměstnání i na ulici a vybírat poštovní schránku, měla bych pohřeb. S věnci, vázanými specialistou na krematorní výzdobu!

 

Venda Šebrlová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012