Festival Pražské folklórní dny (28.-30.7.2016)

-red- 7 2016 Kultura česky

 

 

Ve dnech 28.-30.7.2016 pořádá agentura Millennium Travel již desátý ročník mezinárodního setkání amatérských folklorních souborů "PRAŽSKÉ FOLKLORNÍ DNY".

 

Akce se zúčastní 62 tanečních souborů z 23 zemí Evropy, Asie a Jižní Ameriky. Celkem v Praze vystoupí 1700 zpěváků, tanečníků a hudebníků.

Veřejnost i zahraniční návštěvníci se budou moci zaposlouchat do lotyšských, estonských, finských a německých lidových písní.

Po roce v Praze opět zazní kravské zvony, které přiveze švýcarská skupina Trichlergruppe Euthal.

Z Rakouska pochází tradiční Schuhplattler, skočný tanec pantomimického rázu, provázený potleskem dlaní o chodidla a stehna, výskoky a podupy.

Soubor z Andorry Esbart Valls del Nord zatančí  lidové tance s hudebním doprovodem s využitím různých předmětů, jako jsou tyče a meče.

Exotickými rytmy se nechají unést tanečníci z Indonesie a z Taiwanu.

Pestrobarevnou podívanou nabídne izraelský soubor Machol Chof Ashkelon. Publiku předvedou tanec horu.

Významná je letošní účast z Baskicka. Jejich tance vychází z tradičního zemědělského života a napodobují činnosti na usedlostech.

Nesmíme zapomenout ani na slavné flamenco, které nám přiblíží Compania de Danza "Nuevo Amanecer Angel Martinez" z historického Toleda.

Pražská náměstí určitě roztančí Ballet Folklorico Yaocuauhtli z Mexika, které na housle a kytary doprovodí skupina Mariachi Garibaldi. Vycházíme tak vstříc zájmu publika o etnickou hudbu.

Budeme mít neopakovatelnou příležitost obdivovat bohatě zdobené lidové kroje, které se oblékaly k nejrůznějším příležitostem: kroj na trh, kroj bohatých lidí, svatební šaty, oděv oráče, pastýře či lovce. Často se jedná o originální kroje, které se dědí z generace na generaci. Součástí vystoupení jednotlivých folklorních souborů budou v neposlední řadě také ukázky lidové tvorby dané země či regionu.

V Praze přivítáme i národnostní menšiny, které nás zasvětí do lidových zvyků svých původních zemí. Tanzgruppe der Siebenbürger Sachsen z německého Kasselu nám ve svých písních předvedou, že dialekt svých předků opravdu nezapomněli. Tradice stále žijí v jejich tancích.

Po letech se do Prahy vrací i folklor z Turecka.

Nesmíme zapomenout na český a slovenský folklor. Soubor Bystřina ze Zlivi zatančí tance z Jižních Čech. Děti tančí pro radost z pohybu a doufají, že kousek své radosti dokáží předat i publiku. Naši hosté ze Slovenska, Obidský citarový súbor, divákům představí citaru, což je maďarský strunný drnkací lidový hudební nástroj s plochým trupem ze 16.století. Svůj repertoár se neustále snaží obohacovat o nové a nové písně.

 

Každé vystoupení na festivalu bude důkazem, že zpěv, hudba a tanec jsou univerzálním jazykem pro porozumění tam, kde slova nestačí.

 

Vystoupení souborů se uskuteční na pódiích v centru Prahy - na Hradčanském náměstí (29.7.celý den a 30.7. odpoledne), na Náměstí Republiky (30.7. celý den) a Alšově nábřeží u Rudolfina  (28.7. odpoledne, 29.7. a 30.7. celý den).

 

Vyvrcholením festivalu bude sobotní průvod všech souborů Starým Městem, který vyrazí v 10 h ze Staroměstského náměstí.

 

Akce je přístupná pro všechny diváky zdarma.

 

Program festivalu a jednotlivá vystoupení: http://www.praguefestival.cz/folklore/time-schedule-2016/

 

- red-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012