Robert Fulghum si koupil mapu a vyrazil na turné po více než 40 českých městech

Lada Topinková 7 2016 Kultura česky

 

Chce poznat Čechy ještě víc a napsat o nich knihu

 

Od 9. června do 15. července Robert Fulghum navštívil 40 českých měst napříč republikou, poslední zastávkou byla jeho účast na festivalu Colours of Ostrava, kde vystoupil v rámci mezinárodního fóra Meltingpot.


„Musím říct, že zřejmě žádný autor takového formátu se opravdu nikdy v takovém rozsahu nedostal mezi lid přímo po republice. Takové turné nemají opravdu ani rockové hvězdy nebo političtí kandidáti,“ dodal herec Lukáš Hejlík, který ho na celém turné doprovázel.

 

Do dobrodružného turné se pustil hlavně proto, že chce poznat celou Českou republiku a nasbírat materiál na další knihu.

„Mám takový tajný plán – napsat knihu o Češích, využít příběhy z Česka. Myslím si, že je ve vás určitý druh nebojácnosti a odvahy, který je třeba ukázat,“ řekl Robert Fulghum.

 

Americký spisovatel Robert Fulghum, unitářský pastor, ale také učitel, malíř, zpěvák a filozof (nar. 1937 - příští rok oslaví kulatiny) je člověk mnoha tváří, má několik vysokoškolských diplomů, ale přesto o sobě mluví jako o samoukovi, jehož nejlepším učitelem byl život. Čtyřikrát objel svět, dlouhý čas strávil jako mnich v zen-buddhistickém klášteře.

Vystřídal spoustu povolání, jako třeba práce kovboje na statku v Texasu, Coloradu a Montaně, závodil na místních rodeích, pracoval pro firmu IBM, vyzkoušel práci barmana, ale také učitele hry na kytaru a kreslení.

Spisovatelem se stal až v pozdějším věku a v podstatě náhodou. Píše především fejetony, tedy drobné úvahy o všem kolem sebe. Oslovuje mnoho lidí a ve svých knihách předkládá to, s čím se každý den setkáváme, aniž bychom se nad tím pozastavili.

Jeho slávu odstartovala hned první kniha "Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce", která naučila spoustu lidí brát život i z té lepší stránky. Po celém světě se jí prodalo 14 miliónů výtisků, byla vydána v 93 zemích po celém světě.

Často opakuje, že nechce nikoho poučovat, chce pouze s lidmi sdílet svoje pocity a postřehy. Ve své tvorbě dokáže i z nepodstatných věcí vykouzlit osobitou a natolik povznášející skutečnost, že si čtenář jeho slova zkrátka musí zamilovat.

 

Colours of Ostrava, Meltingpot, GLOBAL FORUM, sobota 16.7.2016, 18.00

 

Sál se rychle zaplnil, všechna místečka i na zemi byla obsazena. Jakmile Robert Fulghum vstoupil, celý prostor ovládlo oboustranné souznění.

Snažil se vysvětlit kořeny svého neobyčejně osobního vztahu k České republice a k Čechům.

Vykládal o svém dětství v Texasu, kde v okolí bylo mnoho rodin (českých emigrantů) kde se pilo pivo, jedlo uzený maso a koláče a hrálo se a tancovalo. Když poprvé přijel do Čech, divil se, že tady také známe texaské tance! Potom mu to došlo – ta polka, harmonika, pivo, uzený a koláče! Při první návštěvě České republiky poznal, že tady bydlí „jeho“ lidé.

Málokterý člověk, ať už Čech nebo cizinec, o České republice mluví tak vstřícně až láskyplně jako právě on. Přiznal, že by byl rád, kdyby byl vnímán jako Čech. Cítí se tady jako doma, příjemně. A ten vztah že je stále intenzívnější a hlubší.

A také, že si například dovede velice dobře představit, že s kýmkoli z nás v sále půjde po besedě na kafe a bude to moc fajn.

Dvakrát přerušilo jeho povídání silné dojetí.

 

Lada Topinková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012