Letos se součástí hudebního festivalu Colours of Ostrava stal Meltingpot

Lada Topinková 7 2016 Kultura česky

 

 

Teoretický fyzik a popularizátor vědy Leonard Mlodinow, držitel Nobelovy ceny za chemii Daniel Shechtman, populární americký esejista Robert Fulghum, izraelský vývojový psycholog Sidney Strauss nebo třeba německý spisovatel a dokumentarista Clemens Kuby. To je jen část z celkového počtu 150 osobností z devatenácti zemí světa, které vystoupili v Ostravě na diskusním fóru Meltingpot.

 

Diskusní fóra nejsou na Colours of Ostrava úplně novým prvkem a v minulých letech se vždy setkaly s velkým zájmem návštěvníků, kteří si tak zpravidla zpříjemňovali čekání na večerní koncerty. „Dá se říct, že právě úspěch diskusních scén v minulých letech mne inspiroval k vytvoření platformy, která bude velice důkladná. Na Colours jsem se potkala s Reném Bystroněm, který přijel ze Singapuru, nastínila jsem mu tu myšlenku a on se toho ujal a začal Meltingpot tvořit,“ řekla ředitelka festivalu Zlata Holušová. Nakonec se tak v Ostravě uskutečnila zřejmě největší česká konference, na kterou přijeli zástupci intelektuální elity z celého světa.


Diskusní fórum bylo rozděleno do dvou částí – první, která se pod názvem Science & Academy uskutečnila 12. a 13. července na Dole Hlubina a druhá část Meltingpotu konaná jako součást festivalu 14. do 17. července pod názvem Global Forum.

 

Šlo s největší pravděpodobností o největší tuzemskou konferenci tohoto typu. Ve světě podobná diskusní fóra existují, ale často nejsou veřejně přístupná. „Na Meltingpot přijede přes 150 lidí z devatenácti zemí světa. Mnozí z nich jsou držitelé prestižních ocenění, třeba Nobelovy nebo Pulitzerovy ceny. Mají nekonvenční, zajímavé názory, doufám, že tyto názory pomůžou osvěžit zdejší prostředí a pomůžou sem přitáhnout kvalitní informace,“ řekl René Bystroň.

 

Hosty fóra byli i domácí odborníci, například specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková, spisovatelka a výtvarnice Markéta Baňková, biolog David Storch, pedagožka a autorka konceptu tzv. nové české školy Lada Fialová, filozof a hudebník Zdeněk Kratochvíl, ekonom Jan Švejnar, neurofyziolog František Vyskočil nebo psychoterapeut a průkopník léčby pomocí „terapie tmou“ Andrew Urbiš.

 

A na závěr slova Martina Kratochvíla, hudebníka a filozofa: „Ale nejen hudba povznáší člověka. Stejný pocit transcendence, tedy přesahování sebe sama, zažívá horolezec v kritických chvílích těžkého výstupu či básník nebo filozof, při rozkrývání tajemství jsoucna. Pořadatelé Colours of Ostrava se rozhodli rozšířit onen magický prostor, který dříve okupovala hlavně hudba, i do dalších lidských činností zprostředkovávajících dotyk s transcendentem. Rozhodli se umožnit posluchačům hudby i jiný pohled na lidskou vertikálu vzpínající se vždy k nějaké metafyzice, bez které není plnohodnotný život možný. Doprovodili renomovaný hudební festival další významnou událostí nazvanou Meltingpot. To anglické slovo nadmíru dobře vyjadřuje, o co vlastně v nové platformě jde: česky znamená tavící kotlík, v angličtině zase sloveso melt (tavit, roztát) také určitou citlivost pro vnímání odlišných názorů a stanovisek. Meltingpot nabízí výkvět světové kultury různých oborů i žánrů a v řadě setkání vám podá pomocnou ruku k dalšímu rozšíření vědomí.“

 

Lada Topinková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012