Hudební festival Colours of Ostrava

Colours of Ostrava je multižánrový hudební festival pořádaný každoročně od roku 2002 v Ostravě. Původně se konal v centru Ostravy v oblasti Stodolní ulice, na výstavišti Černá louka a v klubu Boomerang. Postupně festival rostl a ze Stodolní ulice se přenesl do prostoru Slezkoostravského hradu a na další místa v centru Ostravy. Od roku 2012 se festival koná v industriálním areálu Dolních Vítkovic, nedaleko centra Ostravy.
Loňský ročník Colours of Ostrava i díky nejteplejšímu počasí v historii festivalu ustanovil návštěvnický rekord - branami Dolní oblasti Vítkovic prošlo přes 43 tis. diváků, z toho cca 700 invalidních (festival se oprávněně pyšní vysokým standardem péče o zdravotně postižené – Colours bez bariér). Poslední festivalový den je pro seniory už tradičně příležitost nasát atmosféru Colours of Ostrava zdarma.
„Na Colours vládne neobyčejné porozumění a vstřícná atmosféra. ...Celé mi to přijde jako zázrak. ... je to úžasná akce, za kterou stojí i dokonalé technické zvládnutí ...“ Johannes Theurer (editor a hlasatel rozhlasové stanice Berlin-Brandenburg, sestavuje World Music Charts Europe, předseda World Music Workshop EBU)
„Říci pouze ´Díky´ by nestačilo na vyjádření mých pocitů. Já jsem si to zde zamiloval. Festival, který vypadá jako kulisy z filmů Mad Max a Vodní svět naplněný popem, rockem, world music, jazzem, elektronikou...je to (srdcový) festival!“ britský zpěvák Mika
„Myslím, že je to naprosto fantastický festival...“ Simon Broughton (šéfredaktor britského magazínu Songlines)
Letošní 15. ročník festivalu Colours of Ostrava se konal ve dnech 14. - 17. července 2016. Dvacítka pódií nabídla během čtyř dnů na tři stovky vystoupení, novinkou je připojení mezinárodního diskusního fóra Meltingpot.
Právě za multižánrovost a pestrou programovou nabídku si také Colours už v dubnu letošního roku vysloužily od britského deníku The Guardian zařazení na seznam deseti nejlepších letních hudebních festivalů letošního roku; Britové na Colours ocenili využití bývalého průmyslového areálu, pestrou hudební nabídku i doplňkový program.
„Přijelo dvacet ředitelů z jiných evropských festivalů, kteří jsou naprosto nadšení z toho, co zde vidí – a to jsme teprve na začátku. Na špičce evropských festivalů jsme a v ní se hodláme i udržet,“ dodává ředitelka Colours Zlata Holušová. „Rozšířili jsme festival o nabídku devíti diskusních scén, family park a otevřeli jsme nádhernou novou scénu Drive, protože je na ní velmi energetická hudba, a také elektronickou scénu s kouzelnými kulisami.“
Osobně byl dle mého názoru bezkonkurenčně nejlepší nedělní koncert na hlavním pódiu - 2CELLOS z Chorvatska, tj. dvou hráčů na cella (+ bubeník), kteří hráli hity od slavných rockových skupin. A navíc se při tomto koncertu vytvořila na obloze duha – je to vůbec možné?!? (viz. foto).
Celé Colours of Ostrava byly FANTASTICKÉ! Byla jsem poprvé a byl to nezapomenutelný a až neuvěřitelný zážitek! A technicky obdivuhodně zvládnuté!
A na závěr slova Martina Kratochvíla, hudebníka, skladatele a filozofa: „Hudba, královna všech umění, přináší do života motiv nevšednosti a posvátna a míří na nejvnitřnější lidskou podstatu, oslovuje každého člověka bez výjimky. V celé historii lidstva nebylo životního rituálu, který by se neoslavoval hudbou…. Hudba tvoří jakési fluidum, ve kterém se odehrává celý lidský život…. Hudba sama nese ony důležité pocity štěstí, lásky nebo úspěchu, ale i bezmoci, prohry a zklamání, bez kterých by lidský život nebyl krásný. Proto se scházíme na hudebních festivalech, abychom ten magický prožitek zažili v originálech s bližními….“
Lada Topinková
V zítřejším příspěvku se dozvíte více o novince letošního ročníku Colours – Meltingpotu.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad