Pes, kocour a sirotek

Eva Střížovská 7 2016 Knihy česky

 

 

Autor František Kalenda napsal knížku s podtitulem Putování podivuhodné trojice skoro až na konec světa.

Objednala jsem ji k recenzi v domnění, že jde o knížku pro děti. Ale asi ne, protože pohádkový horor s krví, bodáním dýkou a kopím a častou smrtí není pro děti to pravé. Nicméně kousání "lvího" psa a škrábání a drásání divokého kocoura by je jistě pobavilo.

 

Příběh zmíněné trojice je tajemný a napínavý. Přiznám se, že jsem tu zvláštní knihu přečetla za jedno odpoledne, aniž bych se od ní vzdálila. Dokonce jsem ji druhý den hned po ránu otevřela znovu....Jsem v rozpacích co o ní napsat. Pohádkové téma o zlu a dobru tu nechybí, Navíc je tu zmínka o možnosti odpouštění a další momenty ze života, které v jiných pohádkách nejsou.

Saracéni neboli Maurové či musulmani jsou uctívači proroka Mohameda. Ve znaku mají půlměsíc, na hlavě nosí turbany aby se chránili před nelítostným pouštním sluncem... tak začíná první stránka knihy. Ale se současnými problémy s nájezdy migrantů do Evropy to nemá nic společného, nebo se mýlím?

 

Knihu zdobí temné a tajemstvím oblopené kresby Renáty Fučíkové. V záložce se píše, že jde o dobrodružný román. Asi ano, i když žánr bych si přímo označit nedovolila. V každém případě jsem se při čtení vrátila do mladých let, kdy jsem všelijaké dobrodružné romány přímo hltala. Tento také.

Vydalo nakladatelství Vyšehrad.

 

-ES-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012