Zemřel Zdenek Reimann

Ve věku 74 let 11. června náhle zemřel náš kolega Zdenek Reimann. Ačkoliv byl starší než většina z nás, stále ( i v posledních svých dnech) sršel nápady, z nichž mnohé – zdánlivě neuskutečnitelné – vzápětí realizoval.
Svoji novinářskou kariéru začal psaním soudniček v Zemědělských novinách, několik jich napsal také pro Večerní Prahu. V letech 1965 - 1967 byl redaktorem legendárního časopisu Student. V letech 1967 – 1968 jsme jeho reportáže a další články mohli číst v Literárních novinách, v roce 1968 byl redaktorem vnitropolitické rubriky deníku Svobodné slovo. Vysokoškolská studia na pražské katedře žurnalistiky nedokončil, přerušila je okupace Československa v roce 1968, kdy odešel do emigrace, dálkově pak vystudoval marketing v USA na Harvard Business School.
Po návratu do vlasti v roce 1990 jej spojení tří lásek - k novinařině, k vaření a k vínu - přivedlo na dráhu vinného a gastronomického publicisty. Byl autorem mnoha článků zejména v odborném českém i zahraničním tisku, ale také redaktorem odborného časopisu se zaměřením na gastronomii, hotelnictví a cestovní ruch Horeca, posléze také redaktorem české verze italského kulinářského časopisu La Cucina Italiana vycházejícího již od roku 1929. Napsal a v roce 2004 vydal knížku Australská a novozélandská vína, přeložil několik publikací z angličtiny, včetně Světového atlasu vína.
Na obrazovce České televize jsme jej mohli zahlédnout i v den jeho úmrtí v pořadu Gejzír, kde v příspěvku o knedlících nemohl chybět. Předvádí v něm podmáslový knedlík, o němž jinde píše, že jde o originální recept bývalého ministra zahraničí, senátora, původním povoláním novináře Jiřího Dienstbiera, který svůj dnes už proslulý ministerský knedlík vařil doma zahraničním návštěvám a ochutnali ho snad všichni ministři zahraničí a vlivní politici, kteří nás v letech po sametové revoluci navštívili. Proto býval – coby znalec – členem poroty oblíbené celostátní soutěže o nejlepší houskový knedlík Perla české kuchyně, jíž byl publicista Zdenek Reimann autorem a organizátorem.
Zdenek Reimann však nebyl jen odborníkem „na jídlo a pití“, ale též velmi dobrým
pozorovatelem současného politického dění v ČR i v zahraničí. Jeho komentáře např. pro časopis Český dialog (který – jak stojí v jeho záhlaví - spojuje Čechy doma i ve světě a po 21 letech tištěné existence přešel před čtyřmi lety do podoby webového magazínu) obvykle přinášely i návrhy řešení, nepostrádaly jeho osobitý humor. Jak nedávno uvedla jeho šéfredaktorka Eva Střížovská: „Jeho Politikony jsou již nedílnou a důležitou součástí našich aktualit.“
Byl to muž činu. Snad i proto se jako člen SN ČR zapojil do formování jeho nového klubu, Otevřeného klubu Syndikátu novinářů ČR, a stal se jedním ze tří členů jeho prvního výboru.
„Ano, to byl můj otec, se mnou nijak nespěchal, narodil jsem se, když jemu bylo 62,“ napsal mi letos v lednu, když reagoval na můj článek v Listech „Kde vzniklo Československo?“ a já se ho zeptala, zda ten Zdeněk Rejman, pražský a petrohradský klenotník se zájmem o politiku, který už v roce 1914 přišel s nápadem založit Českou družinu, jež se přeměnila v Československé legie jako základ budoucí československé armády, nebyl náhodou jeho příbuzný. A tak jsem se dozvěděla o připravované knize „Zlatá láska legionářská“, kterou se mu po dlouhodobém studiu četných dokumentů, včetně korespondence s Benešem a Masarykem, bohužel nepodařilo dopsat. Od čtení ukázky z knihy (která měla už i návrh obálky) jsem se nemohla odtrhnout, jak byla zajímavá a poutavě napsaná.
Rád psal o nevšedních Češích. A sám byl jedním z nich.
Luďa Razimová
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad