Pouť do Kostnice

Jako každý rok i letos se konala v neděli 3. července vzpomínka a pokládka věnců u pomníku Mistra Jana Husa a Jeronýma Pražského v německé Konstanzi.
O Mistru Janu Husovi, jehož veliké výročí 600 let upálení jsem psala vloni, toho bylo napsáno již mnoho.
Alespoň krátce něco o Jeronýmu Pražském. Narodil se roku 1367, byl to český filozof, náboženský myslitel, neortodoxní teolog a rebel. Studoval na čtyřech prestižních evropských univerzitách, cestoval, byl propagátorem myšlenek Jana Viklefa a chráněncem a přítelem Mistra Jana Husa. Upálen byl na tom samém místě jako Mistr Jan Hus 30. 5. 1416.
Akci pořádal Husův sbor Čechů a Slováků ve Švýcarsku a Beseda Svatopluk Čech Curych. Za účastí asi 40 účastníků, čestné předsedkyně Husova Sboru Čechů a Slováků ve Švýcarsku Daniely Rajmonové, i náhodných turistů z ČR, jsme vyslechli projevy Jiřího Přečka předsedy, Jiřího Krále jednatele za Husův sbor Čechů a Slováků ve Švýcarsku, Ing. Jiřího Krause za Besedu Svatopluk Čech v Curychu a profesorky Marie Bláhové z Filosofické fakulty Karlovy Univerzity v Praze.
Tento rok se u pomníku poprvé objevila postava vdovy Herbergsmutter Fridy Pfister, v jejímž domě se Mistr Jan Hus 3. 11. 1414 ubytoval v ulici sv. Pavla. Zde strávil poslední dny na svobodě a odtud byl 28. 11. 1414 odvezen do vězení v dominikánském klášteře, dnes hotel Insel. Paní znázorňující vdovu Pfister byla stylově oblečena, vede pamětní knihu o Mistru Janu Husovi a rozdávala suvenýry k tomuto výročí.
Pomník Jana Husa a Jeronýma Pražského byl odhalen v roce 1862 v režii českých krajanských spolků a stal se poutním místem významných českých osobností, navštívil ho i Bedřich Smetana. Kámen ovšem nechali dovézt občané Kostnice. Na zemi je umístěna kamenná deska, kde jsou poslední slova Mistra Jana:
Na té pravdě Evangelia, kterou jsem psal, učil a kázal ze slov a výkladů svatých doktorů, chci dnes radostně zemřít.
Na konec akce jsme zazpívali píseň Kdo za pravdu hoří a příští rok se nezapomeneme opět poklonit těmto statečným mužům.
Ivana Dangová
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad