Divné dny

Venda Šebrlová 7 2016 Knihy česky

 

 

Láska v pěti novelách

 

O životě, který důvěrně známe, ale neumíme jej tak brilantně popsat, vypráví pět autorek. Hana Pražáková, Etela Farkašová, Věra Nosková, Markéta Hejkalová a Eva Tvrdá nám připomínají, co všechno už jsme prožili (i když správně bych měla napsat prožily).


Kdo se v dětství nebál, že se rodiče odcizí jeden druhému a změní dítěti život, tragicky změní? „Vždyť oni se přece jen mají rádi“, přesvědčuje sama sebe hrdinka nejrozsáhlejší novely Alžběta. Hana Pražáková je mezi spisovatelkami nejznámější a mistrně střídá často (velmi účelný) zbrklý rytmus přímé řeči s vnitřním monologem děvčete.

 

Etela Farkašová je slovenská spisovavatelka a filosofka. Napsala už čtrnáct knih a je hojně překládaná i do tak exotického jazyka jako je hidština. Její Lucie prochází peklem manželství s neúspěšným malířem a její život je tak zmatený, jako líc a rub plátna: všechno k sobě patří a zároveň se popírá a vzájemně ničí.

 

Věra Nosková je velmi úspěšnou spisovatelkou, dříve jako novinářka popularizovala vědu a pracovala v Českém klubu skeptiků Sisyfos. Založila jej spolu s astrofyzikem Jiřím Grygarem. Je po právu žádanou autorkou: její novela o soupeření matky a dcery (Maruš a Jaruš) vyniká sevřeností a uměním pointy.

 

Markéta Hejkalová (dcera Hany Pražkové a iniciátorka této knihy) má stejně jako matka dar krátkých vět ve chvílích malérů (nemoc matky, zamilovanost bez budoucnosti s tvrdým zklamáním) a konec příběhu dává naději jen ve vyřešení otázky: říci ne a prohrát lásku? Do vztahu se zaplete politika a vy si při čtení uvědomíte, co všechno může fatálně změnit život ženy i muže.

 

Eva Tvrdá velmi originálně pojala problém kolem anonymních dopisů: otevřít či neotevřít? Věřit jim? Nechat se zdeptat od neznámé zrůdy, která překvapivě dobře zná Emin svět a ničí i její vztahy k přítelkyním?! Pointa je logická a osvětlení problému jednoduché. Ale jak pro koho...

 

Knihu vydalo nakl. Hejkal

 

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012