Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2016

Lada Topinková 6 2016 Kultura česky

 

 

Milovníky filmů a kinematografie v České republice je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary když ne přímo navštíven, tak bedlivě sledován. Koná se pravidelně v první polovině měsíce července, letos konkrétně ve dnech 1. – 9. července.

 

Festival se v západočeských lázních se koná pravidelně  již od roku 1947 (1. mezinárodní filmový festival v Československu byl konán o rok dříve v Mariánských Lázních) a od druhé poloviny 90. letech minulého století stoupá na žebříčku oblíbenosti i kvality, stal se jedním z nejvýznamnějších filmových festivalů ve střední a východní Evropě. Kategorie A zařazuje MFF Karlovy Vary mezi festivaly  v Cannes, Berlíně, Benátkách či Tokiu.

 

Toto dokumentuje i množství filmových i společenských celebrit, které se již na festivalu představily coby čestní hosté (Leonardo Di Caprio, Whoopi Goldbergová, Woody Harrelson, Michael Douglas, Michael York, Sharon Stoneová, Renée Zellweger, Antonio Banderas, John Malkovich a mnozí další).

 

Tisíce filmových fanoušků se každoročně těší na desítky filmových produkcí, konajících se po celém městě, doplněné koncerty, ceremoniály, party či tiskové konference. Centrálním místem festivalu je od roku 1978 hotel Thermal, ale filmové projekce se konají prakticky po celém městě.

 

Filmy z celého světa soutěží v několika kategoriích a jsou hodnoceny jak odbornou, tak i diváckou porotou. Nejlepší film festivalu je při závěrečném ceremoniálu tradičně odměňován hlavní cenou – Křišťálovým glóbem. Ceny si odnesou i nejlepší režisér, ženské a mužské herecké výkony, divácky nejoblíbenější film apod.

 

Zajímavostí tohoto ročníku bude obnovená premiéra filmu Intimní osvětletí, která proběhne již 2.7.2016.  Film je filmovými kritiky řazen mezi desítku nejlepších domácích titulů všech dob. Ještě probíhá kampaň Nadace české bijáky, kdy podobně jako u nedávno zrestaurovaného filmu Karla Zemana Baron Prášil, mohou případní dárci spojit natrvalo své jméno s digitálně restaurovanou verzí tohoto legendárního snímku.

„Jsem rád, že se podařilo digitální restaurování Intimního osvětlení uskutečnit. Film stárne, tak jako stárnou i lidé a je fajn, že film se dá tímto způsobem omladit. Těším se na to, až ho uvidím…“ říká režisér filmu Ivan Passer, který přislíbil účast na slavnostní premiéře.

 

 

Pořadatelé karlovarského festivalu potvrdili ve středu, 29.6., že filmovou přehlídku ozdobí svou účastí francouzský herec Jean Reno. V lázeňském městě převezme Cenu prezidenta MFF KV za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Slavnostní ceremoniál proběhne v pondělí 4. července ve 22.30 ve Velkém sále hotelu Thermal, kde bude na počest francouzské hvězdy uveden snímek Luca Bessona Leon. Před samotným představením by mělo proběhnout živé natáčení pořadu Na plovárně s Markem Ebenem – s účastí publika filmu.

 

Lada Topinková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012