Komu, čest tomu čest - nekráceno

5 2003 Aktuality česky
obálka čísla

NEW YORK - Randsdorfa totiž vnímají jako reprezentanta politické strany, kvůli níž většina z nich prchala leckdy životu nebezpečným způsobem z někdejšího Československa. Incident to byl nemilý pro obě strany, ale naštěstí nenásilný.

Ransdorfovy přítomnosti v sále si zpočátku téměř nikdo nevšiml a nezaregistrovali ho ani správci krajanské restaurace a pořadatelé slavnosti. Nikomu totiž nepřišlo na mysl, že by se tam mohl někdo takový objevit.

"Takový člověk mezi nás nepatří," shrnul pocity krajanů Petr Bísek, vydavatel krajanských Amerických Listů a někdejší předseda krajanského spolku, který komplex Bohemian Hall spravuje. Nynější předseda spolku Oldřich Holubář Ransdorfovi tlumočil přání krajanů, aby odešel.

Ransdorf slíbil, že dopije kávu, rozloučí se a odejde, ale vedení podniku se zdálo, že se příliš zdráhá a po chvíli vyslalo na poslance ochranku. V jejím doprovodu také odešel, a to Zlaté Prahy, což je druhá česká restaurace v Astorii.

Ransdorfa předsatvili hudebníci z Čechomoru Incident se odehrával v hlučném davu na koncertu známé kapely Čechomor, která v New Yorku končila před nadšeným publikem své americké turné.

"Zatím se nám nestalo, aby byl někdo z politických důvodů vyveden ze sálu," řekl ČTK Ivan Bednář z Pražské umělecké společnosti, která koncert zorganizovala. Bednář, představitel ODS v pražském zastupitelstvu, Ransdorfa, jak ukládal protokol, v úvodu koncertu představil, což vyvolalo krátký pískot.

"Myslím si, že musíme tolerovat politické názory a nemůžeme vyvádět někoho ze sálu jen kvůli tomu, že má jiný politický názor," řekl Bednář s tím, že ví, co komunisté udělali a dělají. Na dotaz, zda přeci proto nebylo troufalé pro komunistického poslance přijít mezi krajany, odpověděl: "Dneska je to parlamentní strana v ČR ..." Martin Jan Stránský, krajan a vydavatel časopisu Přítomnost, to za troufalost považuje. "Je velká škoda, že člověk jako Ransdorf sedí v místnosti poloplné lidmi, kteří utekli právě před systémem, který on téměř přesně reprezentuje," zdůraznil.

Přednáší na Newyorské univerzitě

Ransdorf je ve Spojených státech na soukromém pracovním pobytu od 21. května do 3. června a přednáší ve Středisku evropských studií Newyorské univerzity o české levici a hlavních proudech světového marxismu. O festivalu se dozvěděl na české misi při OSN v New Yorku a napadlo ho, jak uvedl, že by se mohl podívat, jak žijí v New Yorku krajané.

"Byl jsem svědkem velmi sympatických a přátelských reakcí," popsal atmosféru přijetí. Poté si ho skupina krajanů pozvala ven a vysvětlila mu, že je v sále "nežádoucí" osobou a požádala ho, aby odešel, nebo zařídí, že bude vyveden, což se nakonec také opravdu stalo. Ransdorfa vyvedla pořádková služba. "Žádné násilí vůči mně nebylo uplatněno," řekl poslanec.

"Jednání pana Bíska či jeho kolegů pokládám za naprostou ubohost," zhodnotil Ransdorf incident, který se stal v noci ze soboty na neděli.

ČTK

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012