Komu, čest tomu čest - nekráceno

NEW YORK - Randsdorfa totiž vnímají jako reprezentanta politické strany, kvůli níž většina z nich prchala leckdy životu nebezpečným způsobem z někdejšího Československa. Incident to byl nemilý pro obě strany, ale naštěstí nenásilný.
Ransdorfovy přítomnosti v sále si zpočátku téměř nikdo nevšiml a nezaregistrovali ho ani správci krajanské restaurace a pořadatelé slavnosti. Nikomu totiž nepřišlo na mysl, že by se tam mohl někdo takový objevit.
"Takový člověk mezi nás nepatří," shrnul pocity krajanů Petr Bísek, vydavatel krajanských Amerických Listů a někdejší předseda krajanského spolku, který komplex Bohemian Hall spravuje. Nynější předseda spolku Oldřich Holubář Ransdorfovi tlumočil přání krajanů, aby odešel.
Ransdorf slíbil, že dopije kávu, rozloučí se a odejde, ale vedení podniku se zdálo, že se příliš zdráhá a po chvíli vyslalo na poslance ochranku. V jejím doprovodu také odešel, a to Zlaté Prahy, což je druhá česká restaurace v Astorii.
Ransdorfa předsatvili hudebníci z Čechomoru Incident se odehrával v hlučném davu na koncertu známé kapely Čechomor, která v New Yorku končila před nadšeným publikem své americké turné.
"Zatím se nám nestalo, aby byl někdo z politických důvodů vyveden ze sálu," řekl ČTK Ivan Bednář z Pražské umělecké společnosti, která koncert zorganizovala. Bednář, představitel ODS v pražském zastupitelstvu, Ransdorfa, jak ukládal protokol, v úvodu koncertu představil, což vyvolalo krátký pískot.
"Myslím si, že musíme tolerovat politické názory a nemůžeme vyvádět někoho ze sálu jen kvůli tomu, že má jiný politický názor," řekl Bednář s tím, že ví, co komunisté udělali a dělají. Na dotaz, zda přeci proto nebylo troufalé pro komunistického poslance přijít mezi krajany, odpověděl: "Dneska je to parlamentní strana v ČR ..." Martin Jan Stránský, krajan a vydavatel časopisu Přítomnost, to za troufalost považuje. "Je velká škoda, že člověk jako Ransdorf sedí v místnosti poloplné lidmi, kteří utekli právě před systémem, který on téměř přesně reprezentuje," zdůraznil.
Přednáší na Newyorské univerzitě
Ransdorf je ve Spojených státech na soukromém pracovním pobytu od 21. května do 3. června a přednáší ve Středisku evropských studií Newyorské univerzity o české levici a hlavních proudech světového marxismu. O festivalu se dozvěděl na české misi při OSN v New Yorku a napadlo ho, jak uvedl, že by se mohl podívat, jak žijí v New Yorku krajané.
"Byl jsem svědkem velmi sympatických a přátelských reakcí," popsal atmosféru přijetí. Poté si ho skupina krajanů pozvala ven a vysvětlila mu, že je v sále "nežádoucí" osobou a požádala ho, aby odešel, nebo zařídí, že bude vyveden, což se nakonec také opravdu stalo. Ransdorfa vyvedla pořádková služba. "Žádné násilí vůči mně nebylo uplatněno," řekl poslanec.
"Jednání pana Bíska či jeho kolegů pokládám za naprostou ubohost," zhodnotil Ransdorf incident, který se stal v noci ze soboty na neděli.
ČTKJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad