Jdeme na jedno …

František Dostál a Ivan Hlas
K této knize jsem se dostala paradoxně přes negativní recenzi, přesto jsem byla neodbytně vábena ji získat.
Na knize se podíleli dva znalci českých hospod - hanspaulský písničkář Ivan Hlas a skvělý pozorovatel světa obyčejných lidí, proslulý fotograf a fejetonista František Dostál. Výsledkem je fotodokument doby, kdy byla hospoda způsobem života, kulturním fenoménem, kdy byly hospody malé oázy svobody.
V hospodách vznikaly již od dob rakousko-uherska politické spolky, umělecké vize a nejen sportovní kluby.
Kniha je povedeným nostalgickým ohlédnutím za léty sedmdesátými a osmdesátými, vzpomínkou na hospodské sály i první lásky, na dobu, která se již nikdy nevrátí. Byl to čas zážitků, čas kdy domluvy na setkání v hospodě platily, protože se nedaly rušit na poslední chvíli mobilním telefonem.
Slza mi nad knihou neukápla jen díky tomu, že jsem se nepřetržitě usmívala.
Vřele doporučuji zejména těm, kteří se hospodského života v letech minulých účastnili. A není přitom podmínkou být ortodoxními fanoušky čepované zrzavé vody se sněhobílou pěnou. I když? Kniha končí heslem: „Teprve pivem je žízeň krásná“.
Vydalo nakladatelství Bondy v roce 2015.
Lada Topinková
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad