Tobogan jede!

Pořad Tobogan patří ke klasice Českého rozhlasu
a je důkazem toho, že dobře vymyšlený formát může fungovat i řadu desetiletí a stále si nachází své posluchače.
V roce 2015 Tobogan oslavil 1000. díl vysílání, jenž byl přenášen z pražské Lucerny a úspěšně pokračuje i v roce 2016.
Tobogan je jedním z nejdéle vysílaných pořadů Českého rozhlasu a posluchače zajímá i po dvaceti šesti letech vysílání.
Podíváme-li se trošku do historie, zjistíme, že název Tobogan vymyslel tehdejší dramaturg redakce zábavy pro známého moderátora a esejistu Tomáše Slámu. Volba moderátora se ukázala jako „trefa do černého“ a Tomáš Sláma se stal díky svému inteligentnímu humoru legendou pořadu. Na začátku své existence vysílal Český rozhlas Tobogan ze záznamu a bez publika. Tomáš Sláma přijímal hosty ve studiu a vedl s nimi rozhovor na určité téma. Později se toto změnilo a pořad se začal natáčet v pražském Divadle U Hasičů, odkud je dodnes živě přenášen, včetně hudby každou sobotu v měsíci.
Když Tomáš Sláma v roce 2004 zemřel, zdálo se, že pořad skončí s ním. Bylo nepředstavitelné, že by bez něj mohl Tobogan pokračovat. Přesto se však podařilo najít osobnost, která ho dokázala důstojně nahradit.
Novým moderátorem se stal tehdy ještě nepříliš známý Aleš Cibulka, který vymyslel nový formát s názvem Tobogan v pyžamu. Speciální díl, který je vysílán z bytu nebo oblíbeného místa známé osobnosti. Původní koncept pořadu byl založen na myšlence, že přijímal návštěvy ve svém bytě, oblečený v pyžamu po pradědečkovi. Tento velice vtipný nápad se ujal, a přestože se jedná o rozhlasový pořad, u posluchačů slavil úspěch. Řada osobností se rozhodla noční oděv Aleše Cibulky následovat a tak se třeba točil rozhovor se zpěvačkou Evou Pilarovou, která si speciálně pro posluchače oblékla noční košili.
Jedno je však třeba zdůraznit, Tobogan nikdy nebyl jen pořad o známých osobnostech. Jeho náplň byla daleko pestřejší. Hledal nejdelší manželství, oslavil zapomenutá i absurdní výročí, zdokumentoval sté narozeniny Divadla na Vinohradech a prošla jím řada významných českých osobností.
V současnosti má pořad novou znělku, která už není pro Tobogan tak charakteristická a já osobně jsem měla problém si na ni zvyknout.
Tobogan však jede dál. Pokud tedy máte v sobotu dopoledne čas, nalaďte si rozhlasovou stanici ČRo - Dvojka, zaposlouchejte se a udělejte si dobrou náladu s legendou Českého rozhlasu.
Anna Sobotková
Foto: z 1000. dílu Toboganu vysílaného v roce 2016 z pražské Lucerny
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad