Staronový pastýř vysloužilých ovcí

Komunisti jsou dnes jedinou akceschopnou (?) opoziční stranou a mají hojné zastoupení především v menších městech a chudších krajích. Nevím, že by si tam lidé dělali iluze o její politické síle, spíše ji volí ze setrvačnosti. Věří snad, že by se strana někdy stala vůdčí silou v zemi? A Vojtěch Filip, který se stal 14. května znovu předsedou, sice bije na strunu vzpomínek na šťastnou minulost, ale nezaručuje zesílení vlivu. Jak taky, když průměrný věk člena strany je 75 let a tak má hlavně problémy se svým tělesným zdravím. S tím mentálním je to ještě horší - členové KSČM žijí ve vzpomínkách na šťastné předlistopadové doby (kdy všeho bylo hojnost, především slouhů režimu a StB).
Vojtěch Filip šéfuje komunistům už jedenáct let a další čtyři roky má zajištěné. Na sjezdu se neprosadil jeho oponent, radikalista Josef Skála. Volal po programové iniciativě a uchopení patřičné moci - ale proti „stabilitě názorů“ V. Filipa neměl dostatečnou šanci. Snad za čtyři roky... Ale to už bude v partaji zase o pár tisíc členů méně (ročně jich zemřou čtyři tisíce) - zatím je jen místopředsedou a může nahánět mladé k razantnějším krokům. (Totiž, jaké mladé? Ty, kterým ještě nebylo 70?)
Na sjezdu se dokonce objevil i názor, aby strana měla mít vlastní internetovou televizi a rozhlas, které by informovaly o správné cestě a lákaly mladý pracující lid ke vstupu. Haha! Dovedete si představit, že by si takovou stanici vůbec někdo naladil? Čtete Haló noviny, list KSČM? Já znám jediného takového člověka: blízko našeho domu bydlí kdysi velmi mocný stranický ideolog a šéfredaktor Rudého práva Jan Fojtík. Toho jsem loni viděla, jak si tyto noviny kupuje na pumpě.
Socialismus je podle názorů účastníků sjezdu báječný společenský model, který však neměl dost času k rozvoji!! Bylo snad období od roku 1948 do roku 1989 tak krátké? No, že by si strana polepšila znovuzvolením politického opatrníka, který už desetiletí má zaručený vysoký měsíční příjem a teď i další čtyři klidné roky „práce“, o tom vážně pochybuji. Navíc: podle jeho názoru pochází všechno zlé od USA a zárukou světového míru jsou Rusko, Čína a Írán. Věci jsou tedy jasné, jen je třeba je lépe propagovat: zlepšit ideologii a obhajovat minulost.
„Staronový předseda KSČM Vojtěch Filip je, pokud jde odlouhověkost, takový Jaromír Jágr české politiky. Sobotním zvolením do čela rudé partaje brzy předstihne i dosavadní rekordmany v čele parlamentních stran – Miroslava Grebeníčka a Václava Klause“ napsala MF Dnes pod karikaturu V. Filipa. Nezbývá, než zvolat: „Ať žije Jágr!“ A ti další …
Venda Šebrlová
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad