TSJEKKISK-NORSK FORUM

Číslo duben/2016
V loňském roce jsem o tomto krajanském časopisu psala v rámci seriálu o krajanských tiskovinách ve světě (http://www.cesky-dialog.net/clanek/6714-predstaveni-krajanske-tiskoviny/).
Letošní dubnové číslo přináší např. milé rozhovory, které bylo možné uskutečnit díky MS v biatlonu konaném v březnu v Norsku, s reprezentantem Michalem Šlesingerem a trenérem Ondřejem Rybářem.
Z rozhovoru s M.Š. vybírám:
Která ze zahraničních zemí, kromě České republiky, je Vám ze seriálu světového poháru nejbližší?
Vidíte, jak to hezky říkáte, bydlíte v Norsku, no já Českou republiku nepovažuji za zahraničí. … V Pokljuce (Slovinsko) hodně často trénujeme, takže tam jsme skoro jako doba,také v Anterselve (Itálie) se mi líbí… jako abych řekl úplně nejbližší, to je záludná otázka, na každém tom místě něco je. Někde mi vyhovujou tratě, jinde se mi líbí zase něco jiného. Teď se mi líbilo např. v Canmore v Kanadě. Obecně s Kanaďanama mám dobrou zkušenost. To jsou většinou ty země, co nebyly zasaženy komunismem a kde se lidé vyvinuli v přístupu k životu lépe. ….
Kolik váží puška?
Minimální váha je 3,5 kg, ale ve výsledku je to trochu více … (vezou se ještě čtyři zásobníky). …
Více a spolku a časopisu na www.cz-forum.no
Lada Topinková
Foto: Titulní stránka dubnového čísla s věnováním první dámy SP Gabriely Soukalové, Michala Šlesingera a Ondřeje Rybáře
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad