Slovo na květen

Eva Střížovská 5 2016 Slovo redakce česky

 

Ačkoli někde už začínají kvést šeříky, na Czechii (rozuměj tak se nyní jmenují dle rozhodnutí poslanců země Čechy, Morava a Slezsko) přišly mrazíky, sníh a zima. Možná na protest tomuto jménu?

 

Loni jsem touto dobou psala o výročí konce války a o velkých oslavách v Plzni. Letos je to velmi rozpačité. Byl zbourán pomník hrdinům, tedy byl prý odvezen k opravě, mohl by spadnout. To se nevědělo dřív? Jen pár dnů před výročím konce války? A také z programu oslav vypadla ukázka historické bitvy. A kdovíjak jinak to bude, než to bylo ve zveřejněném programu, tak radši napíši až poté.

 

Skončilo vydávání časopisu Historický kaleidoskop. Vydával jej ANLET – Asociace nositelů legionářských tradic. Kromě časopisu a mnoha souvisejících aktivit uděloval ANLET každoročně ceny Český patriot. Mám ji také a jsem na ni hrdá. Bohužel, nedostali žádnou dotaci a jen díky odběratelům se takový pěkný časopis na křídovém papíru neudrží, znám to důvěrně…

 

V posledním výtisku podobného časopisu Paměť a dějiny, který vydává Ústav pro studium totalitních režimů ČR, mne kromě jiného zaujal článek o herečce Jitce Frantové, která byla léta velice aktivní agentkou StB. Pak se provdala za komunistu Jiřího Pelikána, ambiciózu, který v padesátých letech jako předseda Mezinárodního svazu studentstva měl na svědomí vyhazovy mnohých slušných studentů z vysokých škol, později se stal generálním ředitelem Čs. Televize. Po roce 1968 byl „uklizen“ jako diplomat do Itálie, kde už zůstal, snažil se o politické posty a založil exilové Listy.

Jitka Frantová Pelikánová dostala nedávno od prezidenta Zemana Medaili Za zásluhy. Proboha za jaké!!!! Ale asi by mne to nemělo překvapovat od prezidenta, který málem v opilosti pozvrací korunovační klenoty, leze do zadnice čínskému a ruskému totalitáři, .... Ale má prý podle průzkumů velikou podporu občanů. Chudáčci, co jsou tak omezení…

 

Je mi z toho moc smutno a opravdu nenacházím nakonec nic hezkého jen snad naději, že se oteplí a přijde opravdové jaro.

 

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012