Dobrovolníci v Bataypoře pomáhají dokončit kapličku pro repliku Pražského Jezulátka

Tisková zpráva - PRAHA (23. března 2016)
INEX - Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA) zveřejnilo nabídku dobrovolnických projektů pro rok 2016. Zájemci mohou vybírat z více než 2 tisíc dobrovolnických projektů v téměř 70 zemích světa, což je nejbohatší nabídka mezi českými neziskovými organizacemi. Mezi nejoblíbenější dobrovolnické projekty patří ty krátkodobé (2-3 týdenní), tedy workcampy. INEX-SDA je na poli mezinárodního dobrovolnictví stálicí, letos v dubnu oslaví 25. výročí vzniku.
Za krajany do Baťovy Bataypory
Zajímavostí v nabídce INEX-SDA je 9. ročník projektu v brazilské Bataypoře. Město Batayporã založil v roce 1953 zlínský rodák J. A. Baťa. Dodnes tu žije česká komunita, která se stará o Pamětní centrum J. Trachty a udržuje tak českou kulturu v Bataypoře živou. Cílem projektu je propojit obě země a posílit vzájemné vztahy. Čeští i místní dobrovolníci budou společně pracovat na dokončení kapličky pro repliku Pražského Jezulátka a přípravě komunitního divadla.
„Vyrazíme mezi staro- i novousedlíky a vyslechneme si jejich vzpomínky. Budeme hledat příběhy, které chceme vyprávět a zkoušet, jak je divadelně ztvárnit. K divadelnímu výzkumu využijeme různé techniky: rozhovory, mentální mapy, divadlo obrazů, storytelling, improvizace nebo terénní výzkum. Z toho nejlepšího pak vytvoříme divadelní představení, naší společnou story Bataypory,“ říká divadelní režisérka a vedoucí projektu Martina Čurdová. Pražské Jezulátko (Menino Jesus de Praga) mají Latinoameričané ve velké oblibě. Kaplička v Bataypoře už stojí a místní pracují na jejím dokončení. I s tím částečně pomohou čeští dobrovolníci.
----------------------
Na workcamp!
Workcampy jsou nejčastěji zaměřené na ochranu přírody, rekonstrukci památek nebo práci s lidmi. Většina účastníků dobrovolnických projektů jsou mladí lidé mezi 18 až 26 lety, ale existují i workcampy pro rodiny s dětmi, náctileté, pro starší dobrovolníky i pro lidi s postižením. „Zájemcům doporučujeme navštívit webové stránky www.inexsda.cz a prohlédnout si elektronickou databázi zahrnující jak 2-3 týdenní workcampy, tak i projekty dlouhodobé, v Evropě i dál…,“ přibližuje Eva Macková, koordinátorka vysílání dobrovolníků. Nejvíce dobrovolníků volí Německo, pak Francii, Velkou Británii a Španělsko. V nabídce si ale vyberou i ti, kteří by rádi vyjeli mimo Evropu. Dobrovolníci mohou v rámci tzv. Cyklu globálního dobrovolnictví vyjet na projekt do Střední a Jižní Ameriky, Afriky nebo Asie. Předodjezdové přípravné setkání jim umožní nahlédnout na globální témata z různých úhlů pohledu a zasadit svou dobrovolnickou zkušenost do širšího kontextu.
„Workcampy jsou v dnešní době ideální příležitostí, jak bez předsudků získat přímou zkušenost s interkulturním prostředím, porozumění a respekt k jiným kulturám,“ dodává Macková.
Podpora lokálního neziskového projektu
Mezi oblíbené patří i workcampy v České republice, kterých INEX-SDA letos nabízí 35. Mezinárodní skupina dobrovolníků společně pracuje a pomáhá lokální neziskovce či obci. „Naši dobrovolníci si často myslí, že na workcamp se dá vyjet jen do zahraničí. Ale není to tak. I český dobrovolník se může zúčastnit domácího workcampu. Zvlášť zajímavou příležitostí je pak vedení workcampu. Vedoucí je dobrovolník, který zprostředkovává kontakt zahraniční skupiny s místními lidmi. Mnohé se při tom naučí a zároveň podpoří smysluplný projekt,“ uvedla Renata Míchalová, koordinátorka českých workcampů v INEX-SDA.
--
Monika Urbášková PR/média koordinátor INEX - Sdružení dobrovolných aktivit, z. s.
Varšavská 30, Praha 2
Email: pr@inexsda.cz
Mob.: +420 737 726 686
www.inexsda.cz
www.facebook.com/inexsda
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad